Ma żal, iż Polaków traktują jako ofiary II wojny światowej

Opublikowano: 07.05.2019 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Gideon Taylor, który pełni funkcję szefa Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO), w wywiadzie dla gazety “Jewish Standard” stwierdził, że w akcji dotyczącej restytucji mienia nie chodzi tylko o pieniądze, ale również o opowiedzenie światu na nowo historii II wojny światowej. Jako powód takiego podejścia wskazał Polskę. Zdaniem Taylora jesteśmy “jedynym krajem, który nie dokonał żadnej restytucji”, co ma mieć związek z “narracją o tym, iż Polacy byli ofiarami II wojny światowej”. Czy WJRO będzie chciało zmienić ten punkt widzenia?

Wygląda na to, że akcja dotycząca restytucji tzw. mienia pożydowskiego zaczyna się rozkręcać. Po tym, jak w lutym Mike Pompeo – sekretarz stanu w administracji Donalda Trumpa – wezwał polski rząd do przyspieszenia prac nad ustawą dotyczącą restytucji mienia utraconego podczas Holocaustu, teraz Gideon Taylor – szef Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (World Jewish Restitution Organization – dalej WJRO) wyraził żal, że Polacy są traktowani jako ofiary II wojny światowej, bo to – jego zdaniem – utrudnia uzyskanie od Polski restytucji mienia.

W trakcie wywiadu dla ukazującej się w USA gazety “Jewish Standard” szef WJRO podkreślił, że w akcji dotyczącej restytucji mienia nie chodzi tylko o pieniądze. Równie ważnym elementem jest opowiedzenie światu na nowo historii II wojny światowej i narzucenie własnej narracji. Jako powód takiego podejścia wskazał Polskę. Zdaniem Taylora jesteśmy “jedynym krajem, który nie dokonał żadnej restytucji”, co ma mieć związek między innymi z “narracją o tym, iż Polacy byli ofiarami II wojny światowej”.

Powstaje pytanie – w jaki sposób WJRO będzie chciało narzucić nową narrację? W jaki sposób będą chcieli przykryć bezsprzeczne fakty? Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli. Uwzględniając fakt, że przed wrześniem 1939 roku II RP liczyła 35 mln obywateli, oznacza to, że w wyniku wojny i okupacji straty sięgnęły ok. 16-17 proc. populacji. Rosjanie oraz Niemcy w trakcie okupacji polskich terytoriów podczas II wojny światowej wielką wagę przykładali do eksterminacji polskich elit. Ich celem była likwidacja inteligencji oraz środowiska naturalnych przywódców, którzy choćby potencjalnie mogliby stanąć na czele narodu w chwili zrywu lub odrodzenia. Symbolami takich działań była np. niemiecka “Operacja AB” czy sowiecka zbrodnia katyńska. Efekt był taki, że w okresie wojennym Polska straciła: 39 proc. lekarzy, 33 proc. nauczycieli szkół niższych szczebli, 30 proc. naukowców i wykładowców wyższych uczelni, 28 proc. księży i 26 proc. prawników.

Polacy, tak jak i Żydzi, byli ofiarami zorganizowanego na wielką skalę przemysłu zbrodni. Próby negowania tego faktu, czy przedstawiania go w innym świetle, tak aby organizacje powiernicze mogły łatwiej uzyskać finansowe rekompensaty za np. mienie bezspadkowe, są bez wątpienia moralnie naganne. Któż jednak przejmowałby się moralnością, gdy w grę wchodzą potencjalnie niewyobrażalne pieniądze. Moralność (jak i historię) można napisać na nowo.

Na podstawie: TimesofIsrael.com, pl.Wikipedia.org, Newsweek.pl, Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
voltan91
Użytkownik
voltan91

Żydzi i moralność.

Cosmo
Użytkownik

“Równie ważnym elementem jest opowiedzenie światu na nowo historii II wojny światowej i narzucenie własnej narracji” I tu jednocześnie został przedstawiony cel, a mianowicie przedstawienie wersji wydarzeń jaka odpowiada obecnej chwili czy raczej danej społeczności. W tym przypadku żydowskiej, budującej swoja historię na micie Holokaustu i wiecznych ofiar mających prawo do obrony za wszelką cenę. Będzie już tylko gorzej. Tak długo jak Żydzi kryją się za plecami USA i posiadają niemal wszystkie zachodnie media, Polska jest na przegranej pozycji. Przegranej z punktu widzenia świata. Ludzie uwierzą we wszystko co zobaczą w TV. U nas choćby powstał rząd czy nawet cały Sejm i Senat składały się z ludzi inteligentnych, kierujących się dobrem narodu polskiego, to wewnętrznie jako naród wygramy, ale zostaniemy sami na arenie międzynarodowej. No może ktoś nas na pocieszenie poklepie po plecach, ale tak żeby nie urazić żydów i nie zostać posądzonym o bratanie się z narodem antysemitów. Mówi się, że prawda ostatecznie zwycięży. Oby dane nam było jej doczekać.

kuralol
Użytkownik

A wierzący mają nadzieję, że Pan Bóg wróci kiedyś z urlopu i wyrówna szanse robiąc komu trzeba Sodome i Gomore. Widziałem film dokumentalny z odkrycia lokalizacji Sodomy, to miejsce zostało zbombardowane z orbity strumieniem płonącej siarki.

donkey
Użytkownik
donkey

@voltan91
“Żydzi i moralność.”
Źle zbudowałeś zdanie:
Żydzi lub moralność. Wybierz jedno. :-)