Lepiej zapobiegać niż leczyć

Opublikowano: 01.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1067

„Domagamy się zwiększenia środków wydawanych przez państwo na profilaktykę związaną z chorobami zakaźnymi” – oświadczyli posłowie Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreślili, to się po prostu systemowi ochrony zdrowia opłaca, terapia przed zakażeniem wirusem HIV to koszt około 190 zł, a miesięczna terapia zmniejszająca poziom wirusa we krwi kosztuje około 3000 zł za same leki, do czego należy dodać koszty zaopiekowania się chorym przez cały system zdrowotny.

W 2023 r. w Polsce padł kolejny rekord zakażeń wirusem HIV. „W całym zeszłym roku było to mniej niż 2400 osób, to do dzisiaj mamy już ponad 2600 osób. Już w 2022 r. wskazywaliśmy na dramatyczny poziom osób chorych na AIDS, to w 2023 r. odnotowaliśmy 50-procentowy wzrost zachorowań” – poinformowała posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

Jak zaznaczyła, rośnie także zakażalność innymi chorobami wenerycznymi; kiła – 70-procentowy wzrost; czy trzykrotny wzrost zakażeń rzeżączką. „Znieczuliliśmy się na zagrożenie zakażenia chorobą weneryczną, w tym i tymi, które grożą utratą życia. Tylko 10 procent osób w Polsce zbadało się na obecność wirusa HIV we własnej krwi, to jeden z najniższych wskaźników w Europie” – oceniła. „Musimy sprawić, aby więcej osób się badało” – dodała Kucharska-Dziedzic.

„Te statystyki mogłyby być mniejsze, gdyby wdrożono systemową strategię zapobiegania zakażeniem wirusem HIV. Jednym z tych elementów powinna być terapia profilaktyczna: przedekspozycyjna i poekspozycyjna terapia, która uniemożliwia zakażenie wirusem HIV. Tego typu terapie są refundowane w wielu krajach na całym świecie, ponieważ bardziej opłaca się wydatkować środki na profilaktykę, niż je potem wydawać znacznie większe pieniądze w ramach leczenia osób, które do końca życia muszą zażywać leki” – mówił poseł Krzysztof Śmiszek, podkreślając wagę profilaktyki w zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Podczas konferencji prasowej Lewicy podkreślona została także kwestia edukacji seksualnej. „Bez edukacji nie będzie świadomości na temat chorób zakaźnych, a ta dziś jest bardzo niska” – podkreśliła posłanka Joanna Wicha.

Lewica podkreśla, że kluczowym elementem w walce z rosnącą liczbą zakażeń wirusem HIV oraz innymi chorobami wenerycznymi jest zwiększenie świadomości społecznej. Według posłów istotną rolę w tym procesie odgrywa rzetelna edukacja seksualna w szkołach. Taka edukacja nie tylko przekazuje wiedzę na temat fizjologii i zdrowia seksualnego, ale również uczy młodych ludzi odpowiedzialności, bezpieczeństwa i szacunku dla własnego ciała oraz partnerów.

Ponadto Lewica wskazuje na potrzebę przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Taka kampania miałaby na celu nie tylko edukację, ale również demistyfikację i łamanie tabu związanego z chorobami wenerycznymi. Dzięki temu większa liczba osób mogłaby zdecydować się na regularne badania i lepsze zrozumienie ryzyka związanego z niebezpiecznymi zachowaniami seksualnymi.

Posłowie zaznaczają również, że niezbędne jest zwiększenie nakładów na Krajowe Centrum HIV. Taki wzrost finansowania pozwoliłby na lepsze zarządzanie programami profilaktycznymi, badaniami i terapiami, a także umożliwiłby rozwój nowych metod zapobiegania i leczenia HIV/AIDS oraz innych chorób wenerycznych.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.