Kradzieże kotów i psów będą uznawane za przestępstwa?

Opublikowano: 22.01.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1048

Szykują się modyfikacje w brytyjskim systemie prawnym. Rząd poparł zmiany w kwestii kradzieży zwierząt domowych. Już wkrótce takie bezprawne zawłaszczenie kotów i psów w Anglii i Irlandii Północnej ma zostać uznane za przestępstwo („criminal offence”).

Nowe prawo zawarte w ustawie The Pet Abduction Bill zostało zaproponowane przez konserwatywną posłankę Annę Firth. Przedstawicielka okręgu Southend West wskazywała, iż w obecnym systemie prawnym kradzież zwierzęcia domowego jest „przestępstwem niskiego ryzyka i wysokiej nagrody”. „Uważam za niewiarygodne, że traktujemy stratę żywej istoty, członka naszej rodziny, tak jakby było to kradzież elektronarzędzia lub laptopa” — komentowała toryska na łamach serwisu informacyjnego BBC.

Jakie obecnie obowiązują przepisy w tej kwestii w Anglii? Kradzież zwierząt domowych reguluje ustawa 1968 Theft Act. Zgodnie z nią koty i psy uważane są nie za istoty żywe, ale za „zwyczajną” własność. Podobne prawo obowiązuje w Szkocji.

Obecny rząd w 2021 roku złożył obietnicę wprowadzenia zmian w tym zakresie. Pewne modyfikacje zostały zawarte Animal Welfare (Kept Animals) Bill, ale ustawa ta została odrzucona w maju 2023. Na Partię Konserwatywną spadła wówczas krytyka, w obliczu czego zapewniono, że środki przewidziane w ustawie zostaną wprowadzone w życie innymi sposobami. Wszystko wskazuje na to, że w 2024 uda się całą sprawę doprowadzić do końca.

Jak przekazują brytyjskie media, zgodnie z proponowanymi przepisami kradzież psa lub kota będzie karane wysoką grzywną, lub maksymalnie pięcioma latami pozbawienia wolności.

Teraz ustawa „The Pet Abduction Bill” zostanie poddana pod dyskusję w Izbie Gmin, ale biorąc pod uwagę poparcie rządu, wszystko wskazuje na to, że stanie się prawem w Anglii i Irlandii Północnej.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 23.01.2024 10:45

    A jak mój pies kosztował kilka tys PLN to nie powinno to być przestępstwo z urzędu?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.