Do 2030 Anglia nie stanie się krajem bez palaczy

Opublikowano: 30.12.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1131

Nie uda się osiągnąć zakładanego przez władze Wielkiej Brytanii celu polegającego na uczynieniu Anglii całkowicie „wolną od dymu tytoniowego” do 2030 roku, jak wynika z analiz organizacji charytatywnej Cancer Research.

Niestety, marzenia o kraju „smoke free” trzeba odłożyć o prawie dekadę. Postęp w zmniejszaniu liczby palaczy zwolnił w sposób znaczący. Na podstawie obecnych trendów rząd nie osiągnie swojego celu aż do 2039 roku. Przypomnijmy, władze Wielkiej Brytanii w 2019 roku postawili sobie za cel, aby Anglia stała się „wolna od dymu tytoniowego” do 2030 roku – co ma zostać osiągnięte, gdy wskaźnik palenia wśród dorosłych spadnie do 5% lub mniej. Według raportu przygotowanego przez organizację charytatywną Cancer Research w 2030 roku około 8,3% populacji będzie określało się jako palacze. W związku z tym wezwano ministra zdrowia Steve’a Barclaya do podjęcia dalszych działań w celu ograniczenia wskaźników palenia, w tym do rozważenia podniesienia wieku, w którym ludzie mogą kupować papierosy, oraz do większych inwestycji w usługi związane z rzucaniem palenia.

„Palenie pozostaje największą możliwą do uniknięcia przyczyną raka i śmierci w Wielkiej Brytanii, ale rząd ma moc, aby to zmienić” – komentowała Michelle Mitchell, dyrektor generalny Cancer Research UK. „Dzięki odważnym działaniom i silnemu przywództwu możemy zapewnić przyszłość wolną od tytoniu w celu ograniczenia raka i ratowania życia. Wzywamy Steve’a Barclaya do kontynuowania odważnej polityki wobec tytoniu, aby zmniejszyć liczbę osób umierających na raka związanego z paleniem, zmniejszyć presję na NHS i zaoszczędzić krajowi miliardy funtów każdego roku” – dodawała.

Jeśli rząd nie może sobie na to pozwolić ze względów finansowych, to powinien zmusić przemysł tytoniowy do „zapłacenia rachunku”, jak zaznaczają działacze Cancer Research. „Rząd pozostaje zaangażowany w realizację ambicji uczynienia Anglii wolną od dymu do 2030 roku, a dzięki działaniom, które podejmujemy, wskaźniki palenia w Anglii są najniższe w historii. Obecnie rozważamy szeroki zakres zaleceń przedstawionych w raporcie Khana tego, jak najlepiej je zrealizować. Kolejne kroki zostaną określone w odpowiednim czasie” – tak brzmi oficjalna odpowiedź ze strony ministerstwa zdrowia.

„Rzucenie palenia jest jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Ale ludzie rzadko odnoszą sukcesy na własną rękę – potrzebują wsparcia i odpowiednich narzędzi, które pomogą im rzucić palenie. Mimo to budżety na usługi związane z rzucaniem palenia były wielokrotnie obcinane, a dostęp do nich jest bardzo różny w różnych częściach kraju” – komentował profesor Charles Swanton, główny klinicysta Cancer Research UK.

Przypomnijmy, nie od dziś mówi się o podniesieniu wieku, w którym legalnie będzie można kupić papierosy. Takie bowiem są zalecenia ekspertów zawarte w raporcie dla ministra zdrowia odnośnie do „uwolnienia” Brytyjczyków od dymu tytoniowego do 2030 roku, który ukazał się w maju 2022.
Rząd obiecuje dalsze działania w tej kwestii

Najnowsze zalecenia ekspertów, po badaniach przeprowadzonych na ówczesne zlecenie ministra zdrowia Sajida Javida i nadzorowanych przez Javeda Khana są takie, że rząd powinien podnieść na Wyspach legalny wiek, w którym można kupić papierosy. Obecnie jest to 18 lat, ale według naukowców wiek ten powinien wynosić 21 lat. Zalecenia obejmują także wprowadzenie nowego opodatkowania od zysków dla firm tytoniowych oraz zachęcanie pracowników NHS do zwiększania wysiłków w zakresie namawiania palaczy, w tym szczególnie kobiet w ciąży, do przejścia na e-papierosy.

Kolejne brytyjskie rządy konsekwentnie walczą z uzależnieniem ludzi od papierosów. Przypomnijmy, chociażby, że minimalny wiek, w którym można kupić tytoń i wyroby tytoniowe Anglii, Szkocji i Walii został w 2007 r. podniesiony z 16 do 18 lat. W tym samym roku zakazano palenia w zamkniętych pomieszczeniach i miejscach pracy w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, natomiast w Szkocji zakaz ten wszedł w życie rok wcześniej.

Teraz być może wiek, w którym legalnie będzie można kupić papierosy, zostanie podniesiony do 21. roku życia, ale nieoficjalnie wiadomo, że minister zdrowia, który sam rzucił niedawno palenie, opowiada się za podniesieniem tego wieku nawet do 25 lat.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.