Koncern odzieżowy oskarżony o niewolniczą pracę

Opublikowano: 23.08.2011 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 636

BRAZYLIA. Koncern odzieżowy Inditex Group, do którego należy Zara, został oskarżony przez brazylijską prokuraturę o korzystanie z pracy niewolniczej. Koncernowi zostały postawione łącznie 52 zarzuty – podaje „Rzeczpospolita”.

Oskarżenie dotyczy złych warunków pracy i zbyt niskich pensji, jakie były wypłacane przez brazylijskiego dostawcę. Oprócz tego policja uwolniła z fabryki w Sao Paulo 15 robotników. Wszyscy przebywali tam nielegalnie.

Jak podaje „Rzeczpospolita” robotnicy pracowali po 16-18 godzin, od poniedziałku do soboty w fatalnych warunkach, bez toalet i ciepłej wody. Za każdy uszyty t-shirt czy bluzkę otrzymywali od 7 do 12 centów (czyli ok. 20–40 groszy).

Jest to pierwsze oskarżenie wobec hiszpańskiego koncernu. Jednak kierownictwo nie poczuwa się do winy, a całą odpowiedzialnością obarcza brazylijskiego dostawcę. Koncern zamierza wypłacić rekompensatę pracownikom oraz zwiększyć nadzór.

Wiele dużych koncernów, ze względu na wizerunek, zrezygnowało ze współpracy z dostawcami wyzyskującymi pracowników. Jednak niektórzy ekonomiści uważają, że tzw. „sweat-shopy” (z ang. sweat–pot) mają zalety – gwarantują najbiedniejszym dochody, na które nie mogliby liczyć.

Na podstawie: Rzeczpospolita
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. dox888 23.08.2011 19:55

    niektorzy ekonomisci nie wiedza, ze gotowy produkt biedy powstaje z polityki i ekonomii połaczonych na rzecz superzysku korporacji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.