Komu niestraszny kryzys?

Opublikowano: 25.07.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 608

WIELKA BRYTANIA. Sektor spółdzielczy w Wielkiej Brytanii radzi sobie w czasach kryzysu dużo lepiej niż reszta gospodarki. Istotnie zwiększa się też liczba członków spółdzielni. Co piąty mieszkaniec Zjednoczonego Królestwa jest obecnie członkiem jakiejś kooperatywy.

Według badań przeprowadzonych przez sieć Co-operatives UK, od kryzysu w 2008 roku, sektor spółdzielczy zanotował wzrost przychodów o 21%. W zeszłym roku wartość wszystkich spółdzielni w Wielkiej Brytanii wzrosła o 4,4% i osiągnęła 33 miliardy funtów.

W zeszłym roku najszybciej rozwijały się rolnicza spółdzielnia North Country Primestock, zajmująca się wdrażaniem systemów energii odnawialnej firma Dulas oraz Edinburgh Bicycle Co-op, sprzedająca rowery i części rowerowe.

Raport pokazuje również dynamiczny wzrost liczby członków spółdzielni, która wzrosła od 2008 roku aż o 18%. Obecnie na Wyspach jest 12,8 milionów spółdzielców.

Spółdzielcze zasady – wspólna własność i demokratyczna kontrola okazują się silnym orężem wobec ekonomicznych perturbacji.

Oprócz przychodów i liczby spółdzielców, w Wielkiej Brytanii wzrasta również liczba samych spółdzielni. W roku 2008 było ich 4820 a w 2010 już 5450. I wciąż istnieją perspektywy dla dalszego, równie dynamicznego rozwoju kooperatyw w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Hassasin 25.07.2011 19:07

    A w Polsce pokomunistyczna alergia na zjawisko spółdzielczości 🙁

  2. kajfasz 26.07.2011 03:40

    Oczywiście, że tak. SPOŁECZNA WŁASNOSĆ ŚRODKÓW PRODUKCJI to istota socjalizmu. Wspólna praca, wspólna własność, wspólne zyski. Nie ma nic lepszego. Cieszy, że coraz więcej osób się do tego przekonuje.

  3. Waldemar Wosiński 26.07.2011 09:11

    Polecam poczytać o spółdzielczości w 20-leciu między-wojennym.
    np. w książce: http://nowyobywatel.pl/sklep/ksiazki/razem-czyli-spolem/

  4. Raptor 26.07.2011 12:47

    Na zasadzie spółdzielczości powinna działać cała państwowość, na każdym szczeblu, począwszy od samorządów lokalnych aż po własność skarbu państwa. Skończyłoby się ciche przeżeranie środków i rozdawanie majątku komu popadnie w procesie tzw. prywatyzacji, bo któż zgodziłby się na oddanie jakiejś korporacji za bezcen interesu, którego jest współwłaścicielem. Albo, kto odważyłby się dewastować publiczne mienie, jeśli od dziecka miałby w nim udziały. Spółdzielczość w naturalny sposób wymusza wyższy poziom kultury społecznej i większe zaangażowanie obywatelskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.