Kolarstwo i Tour de France pachną rasizmem?

Opublikowano: 23.07.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1718

Adam Gwiazda zwrócił uwagę na artykuł lewicowego dziennika „Liberation”, który dostrzegł, że peleton okrążający podczas Tour de France kraj jest zbyt… biały. Zapachniało rasizmem i tylko czekać, aż wprowadzą jakieś „kwoty” dla cyklistów o innym kolorze skóry.

Dziennik stawia pytanie, „dlaczego francuski peleton jest taki biały?” i pytał kolarzy o „brak różnorodności w tej dyscyplinie”.

W artykule czytamy, że rasizmu „trudno nie zauważyć. Podczas gdy kolarstwo jest sportem, o którym mówi się, że jest coraz bardziej zglobalizowany, peleton, który dzielnie przemierza Francję od trzech tygodni, jest zasadniczo biały”.

W edycji 2023 „dominatorem” wyścigu jest w dodatku biały, chociaż mocno opalony Duńczyk Jonas Vingegaard. Gazeta zastanawia się, że jeśli porównać kolarstwo z takimi modnymi dyscyplinami jak piłka nożna, koszykówka, rugby czy piłka ręczna, a w sportach indywidualnych z judo, szermierką, lekkoatletyką, to biały kolor peletonu kolarskiego bije po oczach.

Tymczasem jest to popularna dyscyplina, a np. pod względem liczby widzów francuska telewizja bije w czasie relacji rekordy. Do tego tysiące kibiców wystają na poboczach dróg trasy etapów. Tymczasem wychowawczej roli tego sportu nie widać i nijak nie uczy i nie odzwierciedla „różnorodności francuskiego społeczeństwa”.

Dalszej lektury można sobie oszczędzić. Jedno jest pewne, za kilka lat będą zapewne promowali we Francji „szkółki kolarskie” na przedmieściach…

Autorstwo: BD
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 23.07.2023 12:27

    Ale bieg na 100 metrów w lekkoatletyce też jest rasistowski jeżeli chodzi o czołówkę światową!…

  2. Doctor Who 23.07.2023 18:00

    Czujny aktyw komunistyczny zawsze zauważy rozbieżności z linią partii …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.