Kodem do rakiet atomowych USA było osiem zer

Opublikowano: 11.12.2013 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 670

W trakcie zimnej wojny nad światem cały czas wisiała groźba wojny atomowej. Okazało się jednak, że mogła być ona bliższa niż sądzono. Kodem do uruchomienia amerykańskich głowic atomowych było bowiem 00 00 00 00. Niedawno doniósł o tym serwis TodayIFoundOut.

Do końca lat 1960. liczba amerykańskich głowic atomowych urosła do tysiąca. W roku 1962 prezydent Kennedy podpisał Memorandum w Sprawie Obrony Narodowej (National Security Action Memorandum) nr 160, według którego wszystkie bomby atomowe miały być uruchamiane przez PAL (Permissive Action Link), czyli urządzenie zapobiegające nieautoryzowanemu ich uruchomieniu. Nowy system miał także uniemożliwić sytuację, w której każdy dowódca mógł odpalić bomby. W granicach USA jego instalację nadzorował Robert McNamara, sekretarz obrony w administracji Kennedy’ego i Johnsona, jeden ze współautorów nowej doktryny wojny atomowej.

Władze wojskowe uważały jednak, że kod musiał być jak najprostszy, by móc jak najszybciej odpowiedzieć w sytuacji konfliktu, zwłaszcza w przypadku zniszczenia linii komunikacyjnych i braku możliwości połączenia się z dowództwem i prezydentem. W latach 1962–1977 kodem pozostawało domyślne dla starszego systemu zamków mechanicznych osiem zer. By wystrzelić rakiety, kod musiał być wprowadzony przez czterech odpowiedzialnych za to żołnierzy. Jednym z nich był pracujący w latach 1970-1974 w silosie rakiet Minuteman w Omaha dr Bruce G. Blair. W roku 1977 napisał on artykuł pod tytułem “The Terrorist Threat to World Nuclear Programs” (“Terrorystyczne zagrożenie światowych programów nuklearnych”), w roku 2004 zaś artykuł “Keeping The Presidents In the Nuclear Dark” (“Trzymając prezydentów w nuklearnej ciemności”). Ujawnił w nich, że dowództwo bardziej obawiało się niemożliwości użycia pocisków w czasie wojny niż ich nieautoryzowanego wystrzelenia. Cztery współpracujące ze sobą osoby mogły wywołać wojnę atomową, szczególnie, że wszyscy pracujący tam znali kod. Jak napisał Blair, przy urządzeniu uruchamiającym znajdowała się instrukcja, na której potrzebny kod był podany: “Proszono nas, oddział mający odpalać rakiety, by dwa razy sprawdzać panel zamykający, aby mieć pewność, że nie wpisano tam cyfry innej niż zero.”

Według autora także ważne osoby w państwie nie były poinformowane o stanie zabezpieczeń, gdyż McNamara uważał je za wystarczające i był zdziwiony oraz oburzony, kiedy Blair poinformował go o tym jak wyglądał kod i zabezpieczenia. Zostały one zmienione po tym jak Blair napisał swój pierwszy artykuł. W tym samym roku okazało się także, że w wielu europejskich silosach wciąż nie uruchomiono systemu PAL. Nastąpiło to również po artykule Blaira.

Warto jednak dodać, że kiedy dziesięć lat temu Blair opublikował swój drugi artykuł, ekspert At&T Steven Bellovin zasugerował, że pomylił on kody do detonacji bomb i wystrzelenia rakiet. Według Bellovina kody składające się z samych zer miały uniemożliwić użycie rakiet przejętych fizycznie przez wroga.

Autor: Grzegorz Nogal
Na podstawie: cdi.org, dailymail.co.uk, gizmodo.com, nt.interia.pl, au.news.yahoo.com, news.techeye.net, todayifoundout.com, theguardian.com
Źródło: Histmag.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.