„Kodeks pracy” zostanie zmieniony?

Opublikowano: 12.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1999

Ministerka Marlena Maląg zapowiedziała nowelizację obowiązującego Kodeksu Pracy. Ma on być zgodny z nową dyrektywą unijną. Zmiany będą dotyczyć umów na okres próbny, wypowiadania umowy o pracę, urlopów rodzicielskich, zasiłków macierzyńskich.

Jak informuje portal next.gazeta.pl, projekt ten był przygotowywany już od lutego, a jego założenia muszą wejść w życie do 1 i 2 sierpnia obecnego roku. Według informacji PAP cytowanych przez Business Insider, dyrektywa dotycząca przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w praktyce oznaczać będzie, że pracodawca będzie musiał przekazać pracownikowi w ciągu siedmiu dniu od dopuszczenia do pracy informacje o dodatkowych warunkach związanych z zatrudnieniem, czyli szkoleniach, procedurach rozwiązania umowy i płatnym urlopie.

Zmiany mają dotknąć również umów na okres próbny. Pracownik, który przepracuje przynajmniej pół roku, będzie mieć prawo do zwrócenie się do pracodawcy o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi i bezpieczniejszymi warunkami. Odpowiedź wraz z uzasadnieniem pracodawca będzie musiał przekazać w ciągu miesiąca.

Celem drugiej rodzinnej dyrektywy jest zachęcenie rodziców do dzielenia się obowiązkami wychowawczymi i ułatwienia łącznia ich z obowiązkami zawodowymi. Z tego powodu wydłużony zostanie urlop rodzicielski. Obecnie to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku dwóch lub więcej dzieci. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również dziewięć tygodni urlopu, których nie będzie można przenieść na partnera. Zwiększona zostanie również wysokość zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego. Będzie to 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Obecnie ze względu na różne regulacje wynosi on średnio 67,5 proc.

Kolejnym punktem nowelizacji ma być elastyczna organizacja pracy dla rodziców dzieci do 8 lat życia. Jak tłumaczy Business Insider, w praktyce oznacza to, że jeśli pracodawca odmówi pracy zdalnej lub indywidualnego rozkładu czasu pracy, będzie musiał pisemnie poinformować pracownika o powodach takiej odmowy. Bez zgody takiego pracownika nie będzie można również zlecić mu pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych. Dotychczas takie zapisy dotyczyły jedynie rodziców dzieci do czwartego roku życia.

Kodeks Pracy po nowelizacje będzie przewidywał również nowe urlopy. Każdemu pracownikowi będzie przysługiwał tzw. urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale też innemu członkowi rodziny np. starszym rodzicom czy małżonkowi, wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.