Kobieta uwięziona za poronienie jest na wolności

Opublikowano: 17.02.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 595

Zmiana radykalnie antyaborcyjnego prawa w Salwadorze jest konieczna, stwierdziła Amnesty International.

Teodora del Carmen Vásquez ponad dekadę spędziła w więzieniu w związku z komplikacjami podczas ciąży, skutkującymi urodzeniem martwego dziecka. Została uwolniona w czwartek, po tym jak sąd zmniejszył jej wyrok. Jednak według organizacji kobiecych w Salwadorze w więzieniach wciąż przebywa co najmniej 27 kobiet, którym postawiono podobne zarzuty.

“Teodora nigdy nie powinna znaleźć się w więzieniu, ale dobrze było zobaczyć jak opuszcza jego bramy. Salwador wciąż daleki jest od respektowania praw kobiet i dziewcząt” – powiedziała Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii w Amnesty International. “Władze Salwadoru muszą znieść całkowity zakaz aborcji, który prowadzi do dyskryminacji, bólu i niesprawiedliwości.”

W Salwadorze kobiety doświadczające komplikacji podczas ciąży, prowadzących do poronienia lub urodzenia martwego dziecka są rutynowo oskarżane o przeprowadzenie aborcji, która jest zakazana we wszystkich okolicznościach. Prokuratorzy oskarżają je o „zabójstwo” lub „morderstwo z premedytacją”, za co grozi kara do 50 lat pozbawienia wolności.

Teodora urodziła martwe dziecko w 2007 roku. Gdy była w pracy poczuła nagły atak bólu. Została aresztowana przez policję, która znalazła ją nieprzytomną leżącą w kałuży krwi. Później została skazana na 30 lat więzienia za „zabójstwo” – domniemaną aborcję. Nie wzięto pod uwagę komplikacji podczas ciąży.

Minister Sprawiedliwości Salwadoru ostatecznie zmienił wyrok Teodory, ale nie unieważnił jej wyroku ani nie uznał jej za niewinną. Jej prawnicy zamierzają przywrócić jej dobre imię i domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia za 10 lat, które Teodora spędziła w więzieniu.

Co najmniej 27 kobiet nadal przebywa w więzieniu w Salwadorze na mocy drakońskiego prawa aborcyjnego. Najczęściej karane kobiety są ubogie, mają ograniczony dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej i sprawiedliwości. W raporcie z 2014 roku Amnesty International wskazała na udokumentowane sprawy, w których naruszono standardy sprawiedliwego procesu i równości wobec prawa.

Amnesty International wzywa do natychmiastowej zmiany prawa, zgodnie z rekomendacjami Komitetu ONZ ds. likwidacji dyskryminacji kobiet z 3 marca 2017, których celem jest całkowita dekryminalizacja aborcji oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich kobiet uwięzionych w związku z komplikacjami podczas ciąży. Amnesty wzywa także do zapewnienia bezpiecznego i legalnego dostępu do aborcji, minimum w przypadkach, gdy życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub gdy płód jest nieodwracalnie uszkodzony.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.