Kobieta na czele muzułmańskiej federacji

Opublikowano: 16.02.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1173

29-letnia Zara Mohammed została pierwszą kobietą wybraną na przewodniczącą Muslim Council of Britain (Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii). Jest też najmłodszą osobą wybraną na to stanowisko.

Muslim Council of Britain (MCB) – to federacja ponad 500 meczetów, organizacji i szkół muzułmańskich w Wielkiej Brytanii. Istnieje od 1997 roku i jest podobno największą tego typu muzułmańską federacją w tym kraju; dla rządu brytyjskiego jest główną organizacją do kontaktów w sprawach muzułmanów.

Według własnych deklaracji do MCB należą muzułmańskie instytucje reprezentujące różne odłamy islamu: sunnici, szyici a nawet – podobno – muzułmanie Ahmadija, przez większość islamskich uczonych uważani za heretyków. Celem organizacji jest działanie na rzecz rozwoju społeczności muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii.

Zara Mohammed urodziła się w Glasgow w 1991 roku, ma magisterium z praw człowieka z University of Strathclyde. Wikipedia nie wspomina o jakichkolwiek jej poprzednich stanowiskach, a jej pracę określa jako “konsultantka w zakresie szkoleń i rozwoju”. W wyborach w MCB pokonała imama Amjala Masroora.

Jej poglądy i program działania są na razie niejasne. W wywiadzie dla szkockiej gazety „Sunday Post” mówi o trzech rzeczach. Po pierwsze, że ma nadzieję, iż jej wybór będzie inspiracją dla kobiet i młodych, i spowoduje większy ich udział we władzach MCB i innych organizacji muzułmańskich, i że chce działać na rzecz takich zmian.

Drugim, głównym w tej chwili zadaniem, są działania na rzecz przeciwdziałania epidemii w społeczności muzułmańskiej, informowania jej i zachęcania do „szczepień” a także zajmowanie się problemami zdrowia psychicznego i kwestią ekonomicznych konsekwencji epidemii.

Trzecim celem ma być walka z islamofobią. Zara Mohammed, która nosi chustę, twierdzi, że problem rasizmu i dyskryminacji jest istotnym, codziennym problemem brytyjskich muzułmanów. „Walka z islamofobią, która jest jednym z podstawowych działań Rady, będzie kontynuowana, co oznacza między innymi dalsze prace nad raportem o islamofobii i jej definicji, koncentrowanie się na edukowaniu, lepsze zgłaszanie przestępstw nienawiści i dzielenie się życiowymi doświadczeniami ludzi doświadczających islamofobii, żeby inni zrozumieli, że to prawdziwy problem, z którym realni ludzie codziennie mają do czynienia” – mówi Mohammed.

Na razie o islamofobię – nie przez Zarę Mohammed ani przez MCB – została przez rozmaite osoby oskarżona dziennikarka BBC, która przeprowadzała z reprezentantką brytyjskich muzułmanów wywiad radiowy. Emma Barnett, znana z dociekliwości w prowadzeniu wywiadów, czterokrotnie pytała Zarę Mohammed o liczbę kobiet-imamów w Wielkiej Brytanii, a raczej o ich brak, porównując tę sytuację z brytyjskim judaizmem i kościołem anglikańskim, w których są kobiety rabini (w judaizmie reformowanym) i kobiety-pastorzy.

Młoda przewodnicząca unikała wyraźnej odpowiedzi, stwierdzając tylko, że „sprawowanie religijnych ról w działalności religijnej nie leży w obszarze kompetencji mojego stanowiska”. BBC, które wybrało ten fragment jako zajawkę wywiadu w mediach społecznościowych, zostało zmuszone do jej usunięcia (wywiad jest dostępny nadal), po oskarżeniach o islamofobię i zastraszanie rozmówcy.

To, że Muslim Council of Britain wybrała na przewodniczącą młodą kobietę jest zaskakujące, ponieważ jest to raczej konserwatywna organizacja. W swojej historii podejmowała wiele kontrowersyjnych działań – przez wiele lat odmawiała na przykład udziału w narodowych obchodach Dnia Holocaustu.

W zaleceniach dla szkół Rada postuluje, żeby szkoły z powodów religijnych pozwalały muzułmańskim rodzicom na nie posyłanie dzieci na lekcje pływania, jeśli są koedukacyjne, na lekcje tańca, lekcje dotyczące seksu i związków między ludźmi, muzykę, zajęcia teatralne i rysowanie postaci ludzkich. Zalecenia ostrzegają również, że uczniowie i rodzice mogą odmawiać podawania rąk osobom płci przeciwnej w czasie uroczystości wręczania nagród.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.