Kilka elektrowni musiało wyłączyć swoje bloki

Opublikowano: 22.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1591

Polskie elektrownie mają coraz poważniejsze problemy z produkcją prądu. Kilka z nich musiało nawet wyłączyć swoje bloki, głównie z powodu braku surowca lub usterek związanych z przetwarzaniem paliw kopalnych gorszej jakości. Przedstawiciele sektora energetycznego zapewniają, że mimo upałów prądu w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć.

W ostatnich dniach swoje moce produkcyjne musiały ograniczyć największe polskie spółki energetyczne, o czym można dowiedzieć się chociażby z informacji udostępnianych w ramach Towarowej Giełdy Energii. Swoje bloki wyłączyły więc na pewien czas elektrownie w Opolu, Połańcu, Kozienicach, Bełchatowie, Turowie, Jaworznie i Dolnej Odrze.

Portal Business Insider Polska opublikował z kolei fragment wewnętrznej korespondencji jednej ze spółek zależnych Rafako, która to firma wybudowała blok w nowoczesnej elektrowni w Jaworznie. Wynika z niej, że został on wyłączony wczoraj wieczorem z powodu braku surowca.

Spółka Tauron ma natomiast nie tylko problemy z powodu braku węgla, ale także jakości posiadanego obecnie surowca. Z jej powodu występują przerwy techniczne spowodowane usterkami. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że ostatnio najwięksi producenci regularnie zgłaszają wstrzymanie eksploatacji bloków węglowych.

Jednocześnie PSE nie przewiduje przerw w dostawach prądu w najbliższym czasie, nawet mimo zwiększonego zużycia energii spowodowanego upałami. Przed siedmioma laty występowały już podobne problemy, dlatego konieczne było ograniczenie produkcji w zakładach przemysłowych.

Wspomniany Business Insider Polska opublikował treść odpowiedzi na pytania zadane przedstawicielom polskich spółek energetycznych. Twierdzą oni zgodnie, że obecne ograniczenie mocy produkcyjnych jest również związane z oszczędzaniem paliw kopalnych przed okresem zimowym. Wówczas braki surowca mają być najbardziej odczuwalne.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, RMF24.pl, WNP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.