Katastrofa Tunguska: Powtórka z rozrywki?

Opublikowano: 06.06.2009 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 733

W ostatnich dniach dr Jurij Łabwin zadziwił świat deklaracją, iż odnalazł dowód na to, że eksplozja tunguska to tak naprawdę akt samozniszczenia UFO w obronie Ziemi przed katastrofą kosmiczną. Media natychmiast podchwyciły temat. Wielu uwierzyło… tymczasem mało kto wie, że w tym samym czasie kiedy dr Łabwin wykopywał z tunguskiej ziemi „pozostałości po UFO” naukowcy wpadli na trop rzeczywistego winowajcy tej największej naturalnej eksplozji współczesnego świata, która (kto wie) może się powtórzyć.

W czerwcu 1908 roku nad Środkową Syberią doszło do zagadkowej eksplozji, pozostawiającej po sobie ogromny zdewastowany obszar. Ponad wiek po tym wydarzeniu naukowcy wciąż zastanawiają się, co tak naprawdę się wydarzyło tym bardziej, że brak śladów winowajcy. Pojawiło się wiele różnorodnych teorii, od tych mówiących, że eksplozję spowodowało UFO po najnowszą mówiącą, że w 2045 roku obiekt mający spowodować katastrofę znów znajdzie się blisko Ziemi…

W ostatnich dniach dr Jurij Łabwin zadziwił świat deklaracją, iż odnalazł dowód na to, że eksplozja tunguska to tak naprawdę akt samozniszczenia UFO w obronie Ziemi przed katastrofą kosmiczną. Media natychmiast podchwyciły temat. Wielu uwierzyło… tymczasem mało kto wie, że w tym samym czasie kiedy dr Łabwin wykopywał z tunguskiej ziemi „pozostałości po UFO” naukowcy wpadli na trop rzeczywistego winowajcy tej największej naturalnej eksplozji współczesnego świata.

– Obcy poświęcił swoje życie, by ochronić planetę przed destrukcją – przekonuje rosyjski badacz.

Ekspedycja naukowa pod jego przewodnictwem dokonała przełomowego odkrycia. Wzdłuż brzegów rzeczki w rejonie tunguskiego wybuchu odnaleziono duże wzorzyste kwarcowe minerały – donosi prasa. Ta kontrowersyjna wiadomość szybko utorowała sobie drogę w mediach, bowiem to nie tylko odpowiedź na jedną z największych zagadek XX wieku ale też dowód na istnienie UFO. Ludzie na skomplikowane zagadnienia zazwyczaj oczekują prostych odpowiedzi, tymczasem okazuje się, że nie wszystko tak łatwo wytłumaczyć…

Nikt nie wie na pewno, co wywołało eksplozję tunguską, ponieważ nigdy nie odnaleziono fragmentów obiektu (poza dr Łabwinem), który mógł ją spowodować. Widoczne skutki eksplozji, która powaliła drzewa na ogromnym obszarze sprawiły, że wiele osób próbowało snuć fantastyczne hipotezy dotyczące zdarzenia – od czarnych dziur aż po atak ze strony obcych.

30 czerwca 1908 roku niebo nad Środkową Syberią rozjaśniła ogromna eksplozja. Kula ognia o sile setek bomb zrzuconych na Hiroszimę przetoczyła się przez górne warstwy atmosfery paląc obszar o powierzchni ponad 800 mil kwadratowych. Do dziś naukowcy zastanawiają się, co spowodowało eksplozję tunguską – fragment komety czy może asteroida?

Jedna z nowszych kontrowersyjnych teorii zdaje się wspierać pierwsze z tych rozwiązań. Mówi ona, że za wybuch odpowiedzialny jest kawałek komety, który spowodował powstanie kuli ognia, a po odbiciu się od atmosfery wrócił na orbitę wokół słońca. Naukowcom udało się nawet zidentyfikować potencjalnego kandydata, który spowodował katastrofę tunguską. Obecnie znajduje się on w odległości ok. 100 milionów mil od Ziemi, ale powróci w jej pobliże około 2045 roku. Czy zatem istnieje możliwość powtórki wydarzeń z 1908, których powodem jest na pozór nieszkodliwa kometa? Jak to się jednak stało, że kometa – zasadniczo będąca kulą lodu i pyłu kosmicznego, wywołać mogła tak wielką eksplozję i nie pozostawić po sobie śladu? Odpowiedź na to według naukowców odnaleźć można w podstawowych zasadach chemicznych, nie zaś w skomplikowanych teoriach odnośnie braku fizycznych pozostałości. Jedną z najbardziej ciekawych pozostałości po wydarzeniach tunguskich jest spalona ziemia, jaka pozostała na miejscu zdarzenia. W przeciwieństwie do innych wybuchów, ślad z powalonych drzew rozciąga się na podobieństwo kształtu motyla. Kiedy ów specyficzny wzór zaprezentowano czołowym naukowcom, w tym Giuseppe Longo z Uniwersytetu Bolońskiego oraz Jurijowi Miedwiediewowi z Rosyjskiego Instytutu Astronomii Stosowanej, wysnuli oni dwie główne teorie. Pierwsza z nich mówi, że albo dwa oddzielne obiekty eksplodowały na niebie nad regionem, albo jeden z nich przeskoczył nad atmosferą, okrążając Ziemię jeszcze raz a następnie wpadając w region Tunguski przy drugim okrążeniu. Edward Drobyszewski – naukowiec z Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu uważa, że kometa uwolniła jedynie swój materiał wybuchowy w formie wodoru – gaz, który zmienił w ciągu kilku sekund Hindenburga w ogniste piekło.

Drobyszewski doszedł do tych wniosków skupiając się na podstawach chemii, a dokładnie na elektrolizie – rozbiciu cząsteczki wody na wodór i tlen przy użyciu elektryczności. Wodór, który spowodował eksplozję z 1908 roku według rosyjskiego naukowca pochodził z „poprzedniego wcielenia” komety, która była wcześniej niewielkim obiektem lodowym na księżycu którejś z lodowych planet. Z czasem silne pola magnetyczne planety podzieliły cząsteczki wody i wodoru, które zostały uwięzione w obiekcie. Po uderzeniu asteroidy w płytę doszło do eksplozji, w wyniku czego w kosmos powędrowały tysiące kawałków lodu z uwięzionym wewnątrz wodorem. (Już w 1981 roku Drobyszewski sugerował, że bogaty w wodór lód na księżycu Saturna Tytanie eksplodował przed kilkoma tysiącami lat wzbogacając strukturę pierścieni planety i wysyłając w kosmos niebezpiecznej natury lodowe odłamki.)

Od tego czasu odłamki wędrują w przestrzeni kosmicznej okazjonalnie napotykając na planety, jak to nastąpiło w przypadku Ziemi w 1908 roku. Jak mówi Drobyszewski, wystarczyła iskra, która mogła powstać w czasie wchodzenia odłamku w atmosferę by sprawić, że powstała naturalna gigantyczna bomba lodowa.

Według Drobyszewskiego, w czasie spotkania odłamka z atmosferą Ziemi, wybuchło tylko 10% materiału, zaś on sam został z powrotem odbity w przestrzeń kosmiczną. Czy podobne zdarzenie może wyjaśnić niezwykły wzór „motyla” w jaki układają się powalone drzewa? Przeczesując dane na temat ponad 6000 obiektów okołoziemskich, Drobyszewski i jego współpracownicy odnaleźli jeden, który około 27 czerwca 2008 roku znalazł się niedaleko Księżyca. Jest to kometa opatrzona nazwą 2005NB56. Cechy obiektu oraz kierunek, z którego przybył może pasować do wielu elementów opowieści o bolidzie tunguskim – mówi Drobyszewski.

Kometa 2005NB56 znajdzie się w 2045 roku w odległości 3.8 miliona mil od Ziemi. Według naukowca, w tym wypadku nie będzie stanowić zagrożenia dla Ziemi, jednakże badanie jej może dać nam interesujące wskazówki, jeśli chodzi o obiekty okołoziemskie oraz zagrożenie, jakie może sprawić zawarty w nich lód.

Kolega Drobyszewskiego z Rosyjskiej Akademii Nauk, Jurij Miedwiediew, jest zdumiony argumentami tego pierwszego, jednak nie zgadza się z wnioskiem, że to 2005NB56 spowodowała katastrofę tunguską. Według niego teorii tej nie da się udowodnić, jednak mimo to zasługuje ona na uwagę ze strony astronomów.

Na podstawie: Popular Mechanics
Tłumaczenie i źródło: Infra


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. DeTergent 06.06.2009 08:35

    Może tym razem puknie w Amerykę? Mam takie skryte marzenie. Bóg widzi sprawców ludzkiej krzywdy. Może tym razem poceluje lepiej?

  2. Robert 06.06.2009 15:05

    DeTergent nie życz drugiemu co Tobie nie miłe. To nie Ameryka jako kraj jest winny temu co się dzieje na świecie. To ludzie podejmują takie a nie inne decyzje kierując sie chęcią zdobycia władzy, pieniędzy itd. Nie można skazaywać na śmierć całego narodu z powodu winny nielicznych. Trzeba odsunąć od władzy tych, którzy nie kierują się miłością do bliźniego.

    “Być człowiekiem to nie znaczy wyglądać jak człowiek. Być człowiekiem to znaczy postępować jak człowiek.”

    Dziwne, że za katastrofę tunguską zrzucasz odpowiedzialność na boga. Przecież tam żaden człowiek nie zginął po za zwierzętami. Czym one zawiniły Twojemu bogu że tak je ukarał?

    Pozdrawiam

  3. DeTergent 06.06.2009 15:29

    Nie trafił. To miało puknąć w Kreml. Oczywiście mojego poprzedniego wpisu nie traktuj aż tak poważnie. Chyba wiesz co to jest ironia? Piszesz o odsunięciu od władzy ludzi którzy tylko z wyglądu są ludźmi. Masz pomysł na realizację tak szczytnego pomysłu? Jaka jest pewność że nie zastąpią ich jeszcze gorsi, wykreowani przez tych złych? Jest duże prawdopodobieństwo że tak by się stało, ponieważ ludzie młodzi są wychowywani bez zasad moralnych i w poczuciu bezkarności. Taki meteoryt załatwiłby choć częściowo sprawę zarządu głównego. Oni borykaliby się z usuwaniem skutków katastrofy, my w tym samym czasie mielibyśmy szanse stanąć na nogach – tak w skrócie.

  4. Peter 06.06.2009 17:09

    Co za bełkot – już nawet nie pseudonaukowy. Może redakcja WM zrobiłaby jakieś merytoryczne komentarze redakcyjne?
    A może zrobi to w “następnym wcieleniu”?

  5. emigrant 06.06.2009 17:11

    …ten antyamerykanin to chyba wyborca PO….tam pluje ale i tam chce wyjechac, powinien ale przeciez do Rosji lub Chin sie wybrac, to sa milosnicze kraje dla ludzi, ja osobiscie POlecam Koree ale Polnocna, swietna na odchudzanie!!!

  6. emigrant 06.06.2009 18:54

    czytam GW i tam mówili że Ameryka to wolność a więc i ja tak myślę, Gazeta Wyborcza to jedyne obiektywne źródło informacji.

  7. mumin66 07.06.2009 10:31

    Pomyślcie tylko jakie to by miało skutki w naszych czasach zwłaszcza jak by walneło w tereny zamieszkałe i uprzemysłowione. Wtedy nie było globalizacji więc od strony ekonomicznej stratny byłby tylko kraj “trafiony” tą skałą. Obecnie udeżenie w jakiekolwiek “zachodnie” tereny wywołałoby kryzys finansowy. Do tego olbrzymie straty w ludziach. No i najlepsze – nastawialiśmy fabryk, elektrowni itp, rozwalenie ich spowodowałoby jeszcze olbrzymią katastrofę ekologiczną. I to nie tylko przez rozwalenie elektrowni jądrowych czy silosów z głowicami, ale przez zniszczenie samych zakładów chemicznych – do atmosfery, ziemi, wód dostałyby się związki ropy, amoniaku, metali ciężkich, chloru i wiele innego syfu przy którym promieniowanie radioaktywne byłoby mało szkodliwe…

  8. mr_craftsman 08.06.2009 00:47

    tajemnicze rozświetlenie nieba to akurat udokumentowany fakt. ważnym szczegółem jest, że obejmowało okres przed i po wybuchu. pierwsza myśl – kometa – jest niepotwierdzona przez obserwacje astronomiczne.

    Tunguska nadal pozostaje niewyjaśnioną tajemnicą i dla osoby o obiektywnym naukowym umyśle wszelkie teorie są równie prawdopodobne.

    prawdopodobnie rozwiązanie tajemnicy znajduje się na Syberii, lub na bezkresnych stepach i szczytach kontynentu. wiele z lokalnych plemion przekazuje od wieków opowieści o tajemniczych konstrukcjach, srebrzystych kopułach – które wydzielają śmiercionośne światło od którego wypadają włosy i ciało odchodzi od kości. albo o ognistych wojownikach, którzy co parę wieków powstają z ziemi, wzbijają się w niebo i niosą zniszczenie tam, gdzie opadną.

    ludzie nie znają prawdy nawet własnej, współczesnej historii, hipoteza – że jesteśmy kolejną, być może postapokaliptyczną ludzką cywilizacją na ziemi – nadal jest otwarta. Tunguska jako awaria antycznej instalacji wojskowej – pytanie otwarte.

    inną hipotezą jest wybuch tzw domeny próżniowej.

    albo – kometa lodowa, która odbiła się od atmosfery, lecąc kursem stycznym do powierzchni ziemi.

    hipotez jest wiele, i każda nadal jest otwarta.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.