Kartoteki NSDAP trafią do Polski

Opublikowano: 10.03.2019 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1844

Instytut Pileckiego w Warszawie podjął współpracę z Bundesarchiv. Dzięki podpisaniu przełomowego porozumienia już niebawem do Polski trafi aż 25 milionów zdigitalizowanych stron dokumentów.

Dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski oraz prezes niemieckiego Archiwum Federalnego Michael Hollmann

Kartoteki NSDAP zasilą archiwum cyfrowe Instytutu Pileckiego. Instytucja ta zajmuje się badaniem, upamiętnianiem oraz dokumentowaniem historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji nad kluczowymi zagadnieniami tego okresu, czyli dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim oraz konsekwencjami ich działań.

Inicjatorką podpisania umowy jest prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto podkreślić, że jest to pierwsze i jedyne tego typu porozumienie w historii, zapowiadające kooperację pomiędzy instytucjami.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym przez Instytut Pileckiego do redakcji Histmaga, podpisanie umowy poprzedziły negocjacje prowadzone na szczeblu rządowym przez m.in Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem ds. Kultury i Mediów RFN. Inicjatorka podpisania umowy, wiceminister prof. Magdalena Gawin zdradza: “Zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości. To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę.”

Poparcie dla projektu udzielili: premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, a swój udział w finalizacji umowy miało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, zaznacza, że jego zespół kładzie nacisk na gromadzenie źródeł do badań. Przyznaje też, że zawarte porozumienie stanowi dowód tego, że współpraca polsko-niemiecka w roku jubileuszu rozpoczęcia II wojny światowej przebiega w dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu.

Obecnie, jak podkreśla Hanna Radziejowska pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej, trwają prace przygotowawcze do uruchomienia procesu digitalizacji. Należy dodać, że będzie to największa cyfryzacja prowadzona poza granicami Polski. W toku są także przygotowania do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, które nadzoruje przywołana tu Radziejewska.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Zdjęcie: Bundesarchiv
Na podstawie: InstytutPileckiego.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.