Jutro na mapie Polski pojawią się 4 nowe miasta

Opublikowano: 31.12.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1686

Wraz z nadejściem nowego, 2020 roku mapa Polski nieco się zmieni. Pojawią się bowiem na niej cztery nowe miasta. Chodzi o Czerwińsk nad Wisłą na Mazowszu, Klimontów w woj. świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w Łódzkiem.

W 2020 roku zamiast 940, w Polsce będą 944 miasta. Co ciekawe, wymienione powyżej miejscowości już kiedyś posiadały prawa miejskie. Jednakże swój status utraciły w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Dlaczego akurat teraz staną się ponownie miastami?

Jak 5 lipca tego roku poinformował urząd gminy Piątek: „W 2020 roku przypada 150. rocznica odebrania Piątkowi praw miejskich. Rocznica ta stanowi właściwy moment, aby podjęto działania mające na celu wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie tych praw miejscowości, która przez dominujący okres swojej historii była miastem, a prawa miejskie utraciła wskutek czynu niepodległościowego w okresie zaborów. To polski król, przed 1339 rokiem, nadał Piątkowi prawa miejskie, a car rosyjski w 1870 roku nam je odebrał w odwecie za udział obywateli w Powstaniu Styczniowym”.

Zatem po 150 latach Piątek odzyska swój status. Podobnie jak Czerwińsk nad Wisłą, Lututów i Klimontów. W poniedziałek, 30 grudnia, wójtowie trzech z nich otrzymali akty nadania statusu miasta. Przyszłym burmistrzom dokumenty te wręczył sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker. Podczas uroczystości zabrakło wójta gminy Czerwińsk nad Wisłą, który odbierze list gratulacyjny 2 stycznia.

Na podstawie: GminaPiatek.pl, RMF24.pl, TVP.info
Źródło: Histmag.org (CC BY-SA 3.0)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o