Jedzenie owadów może pomóc środowisku bardziej niż myślano

Opublikowano: 07.03.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1269

Owady nazywane są pożywieniem przyszłości, nie tylko ze względu na ich przyjazność dla środowiska. Będąc doskonałym źródłem białka, wymagają znacznie mniej zasobów do produkcji w porównaniu z konwencjonalnym rolnictwem.

Uprawa mączników ważących około 2 kilogramów da kilogram jadalnego białka, podczas gdy hodowla wołowiny będzie wymagała 10 razy więcej miejsca i będzie emitowała 18 razy więcej gazów cieplarnianych.

W nowym badaniu naukowcy zasugerowali, że przejście na dietę zawierającą owady może mieć dodatkowy pozytywny wpływ na produkcję roślinną. W artykule autorzy omawiają wykorzystanie odpadów owadzich w paszach dla ludzi i zwierząt oraz korzyści, jakie te odpady mogą mieć dla uprawy zrównoważonych upraw.

Produkty uboczne hodowli owadów mogą być organicznymi dodatkami do gleby dla rolników, które promują wzrost roślin i wpływają na mikrobiom gleby w sposób, który może promować zdrowie roślin.

Nowy organiczny dodatek do gleby pochodzi z produkcji nowego źródła białka zwierzęcego, tj. produkcji owadów, takich jak mącznik żółty (Tenebrio molitor), mącznik pospolity (Alphitobius diaperinus), świerszcz domowy (Acheta domesticus), mucha czarna (Hermetia illucens) lub mucha domowa (Musca domestica) jako żywność i pasza.

Podczas hodowli owadów na żywność i paszę powszechnie wytwarzane są dwa produkty uboczne: wylinki owadów i ekskrementy. Exuvia to egzoszkielety, które pozostają po linieniu owadów, a fruasse to w rzeczywistości ekskrementy owadów i żywność, której nie spożywają; te dwa produkty uboczne mogą być potencjalną alternatywą dla tradycyjnych nawozów i pestycydów.

Ważnym składnikiem wylinek owadów jest chityna, polisacharyd aminocukru o wysokiej masie cząsteczkowej, który jest również obecny w ścianach komórkowych grzybów i egzoszkielecie wielu skorupiaków. Wykazano, że dodatki glebowe zawierające chitynę sprzyjają wzrostowi roślin.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Trends in Plant Science”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 08.03.2022 12:20

    właśnie, elit ten problem nie dotyczy. Problem nieźle ujęty w serialu Snowpiercer

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.