Izraelska armia podkłada bomby-pułapki jak terroryści

Opublikowano: 03.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 946

Siedmioletni palestyński chłopiec w czasie spaceru ze swoją matką na obrzeżach wioski Kafr Qaddum na Zachodnim Brzegu, kilka mil na zachód od miasta Nablus, zobaczywszy dziwną pomarańczowo-czarną paczkę przytrzymaną kamieniami. Chłopiec podszedł do niej myśląc, że to zabawka. Jego matka szybko go zatrzymała, wzywając bliskich, by sprawdzili znalezisko. Mężczyzna który pojawił się na wezwanie, niefortunnie potrząsnął paczką, która eksplodowała, raniąc jego twarz i ręce. Idąc wzdłuż popularnej ścieżki, znaleźli kolejne urządzenie, tym razem fotografując je i rzucając w nie kamieniami, do momentu aż eksplodowało.

Jak donosi izraelska gazeta „Haaretz” – “To urządzenie było umieszczone w metalowym pudełku używanym przez izraelskie siły obronne (IDF) do przechowywania granatów”. Tego wieczoru, po tym, jak zdjęcia wywołały oburzenie w mediach społecznościowych, izraelskie jednostki wojskowe przyszły i zneutralizowały trzeci IED, który zostawili na ścieżce.

Źródła IDF bez skrępowania przyznały, że umieściły ładunki wybuchowe na powszechnie uczęszczanej drodze, robiąc to w celu „odstraszenia”, ponieważ w tej okolicy „zamieszki odbywały się regularnie”. Kafr Qaddum jest znany jako miejsce protestów przeciwko izraelskiej okupacji, sugerując, że zrobiono to w odpowiedzi na manifestacje palestyńskich aktywistów. W pobliżu urządzeń IED znaleziono znaki ostrzegawcze napisane tylko w języku hebrajskim. „Mieszkają tam ludzie, a dzieci spacerują po okolicy”, powiedział ranny, „na szczęście nic gorszego się nie stało”.

„Nawet w miejscu, w którym operacje odwetowe izraelskich żołnierzy stały się już rutyną, żołnierze podkładający improwizowane ładunki wybuchowe są czymś wyjątkowym i to szczęście, że nie spowodowało to znacznie poważniejszych obrażeń” – powiedziała izraelska grupa praw człowieka B’Tselem. Tak działają zbrojne gangi a nie zwykła armia. Ta akcja odzwierciedla mentalność wojskowych dowódców i rządu, którzy wzajemnie wysyłają przesłanie, że utrata życia i urwane kończyny Palestyńczyków to dozwolona gra.

„Kiedy dotarła do mnie ta historia, nie wierzyłem, że to prawda. Okazało się, że jest”- powiedziała Hagar Shezaf z „Haaretz”, która opisała tę historię. Jednak pomimo faktu, że uzyskała informacje ze źródeł IDF, nadal żywiła przekonanie, że cała sprawa była palestyńską operacją fałszywej flagi.

Nie trzeba dodawać, że umieszczanie ładunków wybuchowych na obszarach cywilnych, jest poważną zbrodnią wojenną. Jednak w porównaniu z trwającą od kilku tygodni kampanią bombardowania Strefy Gazy, która jest w dalszym ciągu prowadzona, podłożenie jakiś improwizowanych ładunków wybuchowych IED, jest prawdopodobnie nieznacznym incydentem. Zachodnie media okazały niewielkie zainteresowanie relacjami z kampanii, odruchowo opowiadając się przy tym po izraelskiej stronie. Jak się okazuje, kanadyjski nadawca CBC publicznie przeprosił za użycie słowa „Palestyna” na antenie podczas wywiadu.

Humanitarne skutki bombardowania są prawdopodobnie gorsze niż samo bombardowanie. Jedyna elektrownia w Gazie, została zmuszona do wyłączenia generatorów, a Izrael ogranicza czas przesyłu energii elektrycznej do zaledwie trzech, czterech godzin dziennie, przez ograniczenie importu paliw. Oxfam ostrzega, że ​​warunki mogą wywołać epidemię COVID-19, z którą władze nie będą w stanie sobie poradzić. Gaza ma tylko 97 łóżek szpitalnych do intensywnej terapii, a dostęp ludzi do czystej wody zmniejszył się z 80 do 20 litrów dziennie. „Ludzie są zmuszeni wybierać między higieną a jedzeniem” – wyjaśnił Shane Stevenson, krajowy dyrektor Oxfam na Izrael i Palestynę.

Według Światowego Programu Żywnościowego, niedożywienie również osiągnęło punkt krytyczny. Jedna trzecia Palestyny ​​(i ponad dwie trzecie mieszkańców Gazy) nie ma dostępu do żywności, a niemal 8 procent palestyńskich dzieci poniżej piątego roku życia wykazywało umiarkowanie poważne oznaki zahamowania wzrostu.

Stany Zjednoczone mają ogromne wpływy w regionie. Jednak obie partie polityczne wydają się niezłomne w poparciu dla działań izraelskich. Trump ośmielił Netanjahu do ogłoszenia aneksji dużej części żyznej Doliny Jordanu. Tymczasem partia Demokratów wydaje się chętna do prześcignięcia prezydenta Trumpa w podparciu Izraela. „Przyrzekam wam, że administracja Biden-Harris będzie podtrzymywać nasze niezłomne zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela, w tym bezprecedensową współpracę wojskową i wywiadowczą zapoczątkowaną podczas administracji Obamy i Bidena oraz gwarancję, że Izrael zawsze utrzyma swoją jakościową przewagę militarną” – powiedział Harris na zbiórka pieniędzy w środę.

Jeśli chodzi o pułapki IED, „Haaretz” był na tyle zaniepokojony, że wydrukował artykuł wstępny „To zjawisko należy zakończyć a odpowiedzialnych ukarać. IDF musi upewnić się, że w okolicy nie ma już takich urządzeń i nie ma innych miejsc, w których pomarańczowe pudełka czekają na ciekawe dzieci lub ich rodziców ”- napisali. Czy IDF przejmą się ich słowami, okaże się.

Autorstwo: Alan MacLeod
Na podstawie: Haaretz.com [1] [2], Twitter.com, Middleeasteye.net, Fair.org, Mondoweiss.net, MintPressNews.com, Oxfam.org
Źródło oryginalne: MintPressNews.com
Źródło polskie: MrEnigmatis.wordpress.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 03.09.2020 20:37

    Nie tak dawno świat oburzał się na wariata twierdzącego, że jest rasa panów i eksterminującego innych jako podludzi – w gettach, obozach.
    Teraz bezcenny Izrael robi to samo i na świecie jest spokój.
    Co się zmieniło?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.