Izrael chce deportować wszystkich „nielegalnych infiltratorów”

Opublikowano: 05.09.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1521

Izrael rozważa podjęcie natychmiastowej deportacji nielegalnych imigrantów z Afryki po tym, jak około 170 osób zostało rannych w brutalnych starciach z policją oraz walkach pomiędzy grupami zwolenników i przeciwników reżimu w Erytrei.

Premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że „czerwona linia” została przekroczona. Nakazał usunięcie wszystkich afrykańskich imigrantów, których określił jako „nielegalnych infiltratorów”.

Sobotnie bezprecedensowe zamieszki rozpoczęły się po tym, jak działacze sprzeciwiający się rządowi Erytrei zwrócili się do władz izraelskich o odwołanie wydarzenia organizowanego przez ambasadę ich kraju. Przedarli się przez policyjną barykadę wokół obiektu, który następnie został zdewastowany.

Policja w rynsztunku bojowym użyła gazu łzawiącego, granatów ogłuszających i ostrej amunicji, gdy funkcjonariusze na koniach próbowali odepchnąć protestujących. Wszczęto dochodzenie w celu sprawdzenia, czy użycie ostrego ognia było zgodne z prawem. Izraelska policja – której kilkudziesięciu funkcjonariuszy zostało rannych – stwierdziła, że ​​miała poczucie, że ich życie jest zagrożone.

Doszło także do dramatycznych bitew ulicznych pomiędzy dużymi tłumami Erytrejczyków uzbrojonych w kawałki drewna, metalu i kamienie. Oprócz tego, że atakowali się nawzajem, rozbijali witryny sklepowe i samochody.

Mieszkańcy twierdzą, że przez kilka godzin ulice centrum Tel Awiwu przypominały strefę działań wojennych, a nad głowami unosiły się policyjne helikoptery i wyły syreny.

Netanjahu i inni członkowie jego gabinetu obwiniali Sąd Najwyższy za blokowanie wcześniejszych prób wyparcia migrantów z Izraela. „Obecnie istnieje poważny problem z nielegalnymi infiltratorami w południowym Tel Awiwie i gdzie indziej” – powiedział premier na niedzielnym specjalnym posiedzeniu rządu. „Chcemy surowych środków wobec uczestników zamieszek, w tym natychmiastowej deportacji tych, którzy wzięli udział”.

Poprosił ministrów o przedstawienie mu planu „usunięcia wszystkich pozostałych nielegalnych infiltratorów”.

Szacuje się, że w Izraelu znajduje się około 18 000 osób z Erytrei, ubiegających się o azyl, z których większość przybyła nielegalnie wiele lat temu, przekraczając egipski półwysep Synaj. Mówią, że uciekli przed niebezpieczeństwem, prześladowaniami i obowiązkowym poborem do wojska w jednym z najbardziej represyjnych krajów na świecie.

Ponieważ Erytrea obchodzi 30. rocznicę niepodległości od Etiopii, jej diaspora organizuje festiwale. Ale podobnie jak Izrael, w niektórych krajach Europiy i Ameryki Północnej doszło do przemocy – w zeszłym miesiącu trzydniowy erytrejski festiwal kulturalny w Toronto w Kanadzie został odwołany po starciach zwolenników i przeciwników reżimu w Erytrei a kilka dni temu doszło do zamieszek w Calgary.

Autorstwo; Andrzej Kumor
Na podstawie: BBC.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.