Iran i Arabia Saudyjska uzgodniły przywrócenie stosunków

Opublikowano: 11.03.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2308

Regionalni rywale ponownie otworzą ambasady w ramach porozumienia w sprawie bezpieczeństwa uzyskanego po rozmowach w Pekinie.

Według irańskich i saudyjskich mediów państwowych Iran i Arabia Saudyjska zgodziły się na ponowne nawiązanie stosunków dyplomatycznych i ponowne otwarcie swoich ambasad. Ma to nastąpić w ciągu dwóch miesięcy. Porozumienie osiągnięto w piątek podczas rozmów w Pekinie.

Irańskie media państwowe opublikowały zdjęcia i wideo Alego Shamkhaniego, sekretarza Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, z saudyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa Musaad bin Mohammed al-Aibani Wang Yi, szefem chińskiuego MSZ. W materiale wyemitowanym przez irańskie media Wang złożył „szczere gratulacje”, podkreślając „mądrość” obu krajów. „Obie strony wykazały szczerość” – powiedział. „Chiny w pełni popierają tę umowę”.

Saudyjska agencja prasowa potwierdziła porozumienie, publikując również wspólne oświadczenie Arabii Saudyjskiej i Iranu, w którym stwierdzono, że oba kraje zgodziły się szanować suwerenność państwową i nie ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W oświadczeniu podano również, że Rijad i Teheran zgodziły się aktywować umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, podpisaną w 2001 roku.

Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA zacytowała Shamkhaniego, który nazwał rozmowy w Pekinie „jasnymi, przejrzystymi, wszechstronnymi i konstruktywnymi”. „Usunięcie nieporozumień i przyszłościowych poglądów w stosunkach między Teheranem a Rijadem z pewnością doprowadzi do poprawy stabilności i bezpieczeństwa w regionie, a także do zacieśnienia współpracy między narodami Zatoki Perskiej i światem islamu w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami” – powiedział Shamkhani.

Wang powiedział, że Chiny będą nadal odgrywać konstruktywną rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z punktami zapalnymi i wykazywać odpowiedzialność jako wielki naród dodał, że jako mediator działający w „dobrej wierze” Chiny wypełniły swoje obowiązki gospodarza dialogu.

Rijad zerwał stosunki z Teheranem w 2016 roku po tym, jak protestujący zaatakowali saudyjskie placówki dyplomatyczne w Iranie. Kilka dni wcześniej Arabia Saudyjska dokonała egzekucji na wybitnym uczonym szyickim, wywołując demonstracje. Iran z większością szyicką i Arabia Saudyjska z większością sunnicką wspierają rywalizujące ze sobą strony w kilku strefach konfliktów na Bliskim Wschodzie, w tym w Jemenie, gdzie rebelianci Huti są wspierani przez Teheran, a Rijad przewodzi koalicji wojskowej wspierającej rząd, ale obie strony ostatnio starały się poprawić stosunki.

Nie licząc wojny w Jemenie, Iran i Arabia Saudyjska rywalizują również w Libanie i Syrii. Poprawa stosunków między Teheranem a Rijadem może zatem mieć wpływ na politykę na całym Bliskim Wschodzie.

Adnan Tabatabai – dyrektor generalny Centre for Applied Research in Partnership with the Orient, niemieckiego think tanku – powiedział Al Jazeerze, że Chiny są bardzo zainteresowane tym, aby regionalna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa nie „pogrążyła się w chaosie”, jak to miało miejsce na przykład „w 2019 r., kiedy droga wodna po cieśninie Ormuz stała się miejscem ataków”.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi odwiedził Pekin w zeszłym miesiącu, a prezydent Chin Xi Jinping przebywał w Rijadzie w grudniu, aby wziąć udział w spotkaniach z bogatymi w ropę krajami Zatoki Perskiej, kluczowymi dla chińskich dostaw energii. Chiny są największym nabywcą saudyjskiej ropy.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział, że Stany Zjednoczone są świadome doniesień, że Iran i Arabia Saudyjska wznowiły stosunki dyplomatyczne, ale przekazał dalsze szczegóły Saudyjczykom. „Ogólnie rzecz biorąc, z zadowoleniem przyjmujemy wszelkie wysiłki na rzecz zakończenia wojny w Jemenie i deeskalacji napięć w regionie Bliskiego Wschodu” – powiedział rzecznik agencji informacyjnej Reuters. „Deeskalacja i dyplomacja wraz z odstraszaniem są kluczowymi filarami polityki, którą prezydent [Joe] Biden nakreślił podczas swojej wizyty w regionie w zeszłym roku”.

Odnosząc się do tego, że Stany Zjednoczone nie odgrywają żadnej roli w tej umowie, Tabatabai powiedziała, że w Iranie często słyszy się antyamerykańskie nastroje, ale „co najmniej od jesieni 2019 r. roli USA w tym regionie.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Al Jazeera
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MasaKalambura 11.03.2023 12:06

    Pewne państwo z regionu z całą pewnością właśnie bardzo uwija się, by czegoś nie przegapić.

    Gdyby wszystkie te państewka stworzyły coś na kształt UE albo USA, potencjałem prześcignęły by Zachód bardzo szybko. Doskonałe warunki dla turystyki. Nieograniczone środki z hydrowodorów. Położenie na skraju 3 kontynentów i Oceanu Indyjskiego. Tylko pokoju im trzeba i współpracy.

  2. Baltazar Bombka 11.03.2023 13:25

    Dokładnie, tworząc trwały sojusz na linii Chiny, Indie, Rosja i pozostałe państwa regionu, Europa zostałaby zmarginalizowana do zaścianka i skansenu. Trzeba tylko wywalić stamtąd wujka Sama, wtedy odwrócą się bieguny na światowej szachownicy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.