Inwigilują Polaków na potęgę

Opublikowano: 17.03.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 775

W 2011 roku tylko policja występowała o billingi Polaków aż 2 mln razy, a są jeszcze inne służby interesujące się naszymi rozmowami.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, już dane za 2010 r. pokazywały, że jesteśmy najbardziej inwigilowanym narodem Europy. Wtedy instytucje uprawnione do występowania o dane telekomunikacyjne do operatorów komórkowych – policja, prokuratura i służby specjalne – sięgały po nie 1,3 mln razy. Statystyki za 2011 r. są jeszcze bardziej szokujące – stwierdza “DGP”.

ABW w 2010 r. skierowała 141 tys. zapytań, w 2011 r. – 126 250. Odwrotnie było w CBA – liczba wystąpień wzrosła z 39 tys. do 70 808.

– Ale aż 60 054 razy chodziło jedynie o identyfikację abonenta – broni się rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Jeszcze częściej robiła to policja – według wstępnych wyliczeń 2 mln razy.

– By zyskać dane dotyczące jednego numeru, policjant musi zapytać co najmniej 5 operatorów komórek i kilku telefonii stacjonarnej. Jeśli numer jest dzierżawiony mniejszemu usługodawcy, to okazuje się, że już 10 zapytań skierowaliśmy. Proszę teraz wyobrazić sobie rozpracowywanie grupy przestępczej, która używa 200 numerów – wyjaśnia rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Opracowanie: gb
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Il 17.03.2012 18:49

    abw, cba, gru, fsb, cia, fbi, operatorzy komórkowi itp SZPIEGUJĄ obywateli aby dane o społeczeństwie wykorzystać do osiągnięcia prywatnych korzyści materialnych.

  2. xc1256 17.03.2012 21:17

    Mojego kolegi sąsiadka (wiek 79 lat, samotna bez dzieci) podsłuchiwano przez 60 dni, później dostała z policji pismo o tym fakcie. Często rozmawia z koleżanką notorycznie narzekając na Tuska, za pewne nie przebiera w słowach… Zadam pytanie policji które za pewne czyta tutaj komentarze, w jakim celu podsłuchuje się 79-latkę?, czyżby należała do grupy przestępczej? albo knuła spisek?, NIE NIE NIE … jest inne wytłumaczenie… wnioskuję, że program Bethoven działa wbrew zapewnieniom ministerstwa spraw wewnętrznych, że nie ma w Polsce programów wychwytujących słowa kluczowe z rozmowy i nagrywające ją.
    Kiedy to się skończy?

  3. wojand7 18.03.2012 06:20

    Do xc 1256 – Nigdy sie nie skończy, bo kogo w tym kraju to obchodzi ?
    Podobno to SB była organizacją przestępczą, tylko na o wiele mniejszą skalę niż dzisiejsza bezpieka. Kto słyszał, żeby staruszkę 79 letnią podsłuchiwano w PRL-u, dziś w podobno “wolnym i demokratycznym” podsłuchuje i podgląda się ludzi od urodzenia do śmierci w obawie o terroryzm polityczny,lub odebranie władzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.