Latarnie uliczne monitorują coraz więcej miast

Opublikowano: 05.01.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 817

W San Diego w USA rozpoczęto instalowanie „inteligentnego” oświetlenia ulicznego. Na pierwszy rzut oka nowe latarnie nie różnią się od dotychczasowych, mają nieco grubsze klosze. Najbardziej w oczy rzuca się fakt, że klosze stylizowanych na zabytkowe latarni są przezroczyste. Nowe lampy wyposażono w liczne czujniki, dzięki którym obserwują one otoczenie i monitorują wilgotność, temperaturę oraz zbierają inne dane o powietrzu. Obecnie w najgęściej zaludnionych częściach San Diego znajduje się 50 „inteligentnych” latarni. Do maja ich liczba wzrośnie do 3200.

Każda z latarń będzie monitorowała owalny obszar o wymiarach około 36 x 54 metry. Jej głównym zadaniem będzie wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych i przekazywanie o nich miejsca kierowcom. Niewykluczone też, że będą informowały policję o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach. Władze miasta mówią też, że dane zbierane przez czujniki będą wykorzystywane zarówno przez miasto jak i przez twórców oprogramowania, pracujących nad nowymi usługami dla mieszkańcow i turystów.

Miasto chce też dowiedzieć się, które ze skrzyżowań są najbardziej niebezpieczne. Latarnie będą zbierały informacje nie tylko o wypadkach, ale również o niebezpiecznych sytuacjach, gdy niemal doszło do wypadku.

Latarnie mogą też łatwo zostać wyposażone w urządzenia, które pozwolą włączyć je do sieci ShotSpotter, która automatycznie lokalizuje miejsce oddania strzału na podstawie odgłosów. Obecnie ShotSpotter pokrywa swoim zasięgiem obszar około 10 km2. Dzięki latarniom sieć może zostać znacznie rozbudowana. Współczesna technologia pozwala też na automatyczne rozpoznawania odgłosów rozbijanej szyby czy zderzenia samochodów, dzięki czemu możliwe będzie automatyczne kierowanie patrolu policji na miejsce włamania czy wypadku.

Najbardziej jednak interesująca wydaje się możliwość wykorzystania danych z latarni do świadczenia mieszkańcom różnych usług. Dzięki danym z lamp możliwe będzie np. stworzenie aplikacji pokazującej poziom hałasu na poszczególnych ulicach, dzięki czemu będziemy mogli wybrać na spacer najbardziej cichą trasę. Osoby niewidome będą zaś mogły skorzystać z aplikacji, która pokieruje je przez miasto i pozwoli bezpiecznie przejść przez ulicę dzięki pozyskiwanym na bieżąco danym o ruchu drogowym.

Latarnie uliczne świetnie nadają się do wykonywania zadań, jakie stawiają przed nimi władze San Diego. Mają już doprowadzone źródło zasilania, są wszechobecne i na tyle wysokie, że mogą zebrać wiele pożytecznych informacji.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Spectrum.IEEE.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 05.01.2018 14:00

    Niedługo płytki chodnikowe będą nas inwigilować, aby żyło się nam lepiej i bezpieczniej…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.