Indonezja postanowiła przenieść stolicę

Opublikowano: 30.04.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 380

Władze Indonezji rozważają przeniesienie stolicy z Dżakarty – przekazują media, powołując się na ministra ds. planowania rozwoju narodowego Bambanga Brodjonero. Aktualna stolica Indonezji ma ogromne problemy, związane z niedostatecznym rozwojem infrastruktury miejskiej.

„Prezydent Joko Widodo postanowił przenieść stolicę poza wyspę Jawa i jest to bardzo ważna decyzja” – podkreślił indonezyjski polityk. Jak dodał, władze nie wybrały jeszcze nowego miejsca na stolicę kraju.

Według danych mediów rząd wytypował jednak trzy miasta, do których może zostać przeniesiona stolica. Jest to Palangka Raya w prowincji Borneo Środkowe, kabupaten Tanah Bumbu w Borneo Południowym, a także Penajam w Borneo Wschodnim.

Jak przekazał minister ds. planowania rozwoju narodowego Bambang Brodjonero, proces przeniesienia stolicy może potrwać do 10 lat. Jako przykłady państw, które zdecydowały się na podobny krok, podał Brazylię, Malezję i Kazachstan.

Oficjalnie Dżakarta nie jest miastem, a prowincją o statusie stolicy. Jest to specjalny okręg administracyjny i najgęściej zaludniona metropolia kraju, położona na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Jawa. Najstarsza wzmianka o Dżakarcie pochodzi z okresu istnienia indonezyjskiego królestwa Taruna w IV wieku n.e.

Aktualna stolica Indonezji ma ogromne problemy, związane z niedostatecznym rozwojem infrastruktury miejskiej. Jak wynika z raportu firmy Inrix, Dżakarta zajmuje 12. miejsce w rankingu najbardziej zakorkowanych metropolii świata.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.