Huti zaatakowali największe saudyjskie pole naftowe

Opublikowano: 15.09.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 796

Jemeńskie ugrupowanie Hutich przyznało się do przeprowadzenia ataku na największe na świecie pola naftowe, znajdujące się we wschodniej części Arabii Saudyjskiej. Operacja przeprowadzona przy użyciu dziesięciu dronów spowodowała tym samym poważny pożar, który zagroził całemu procesowi wydobywania ropy.

Wczoraj nad ranem na terenie rafinerii należących do koncernu Aramco wybuchły dwa poważne pożary, zaś ekipom bezpieczeństwa przemysłowego udało się je opanować dopiero po kilku godzinach. Saudyjskie władze nie podały jednocześnie informacji na temat liczby ofiar, natomiast z niezależnych źródeł wiadomo, iż zagrożone były moce produkcyjne tamtejszych instalacji.

Pożary były wynikiem ataku ze strony zdalnie sterowanych dronów, dzięki którym możliwe było spowodowanie poważnych strat w Abqaiq i Khurais, czyli największych na świecie instalacji naftowych. Tak jak się spodziewano, po kilku godzinach do przeprowadzenia operacji przyznali się partyzanci z jemeńskiego ruchu Hutich, który zwalczany jest przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników.

Rzecznik militarnego źródła Hutich powiedział na antenie telewizji kontrolowanej przez te ugrupowanie, że do ataku użyto dziesięciu dronów, a cała operacja była największą jaką udało mu się przeprowadzić na terenie Arabii Saudyjskiej. Maszyny dotarły bowiem z Jemenu aż do wschodnich saudyjskich prowincji, stąd Huti zapowiadają dalsze zwiększanie zasięgu swoich operacji wymierzonych w saudyjskiego wroga.

Dodatkowo siły jemeńskich szyitów podkreśliły, że dokonanie tak precyzyjnego ataku nie byłoby możliwe bez „honorowych i wolnych ludzi” w samej Arabii Saudyjskiej, ponieważ sukces został osiągnięty dzięki starannej pracy wywiadowczej i pomocy ze strony osób mieszkających w tym kraju.

W ostatnich miesiącach Jemeńczycy przeprowadzili serię podobnych ataków przy użyciu dronów, będących odpowiedzią na trwające od 4,5 roku ataki Saudyjczyków i ich sprzymierzeńców na terytoria kontrolowane przez Hutich. Zaledwie miesiąc temu maszyny należące do tego ugrupowania doprowadzili do zniszczeń na saudyjskich polach naftowych przy granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Na podstawie: PressTv.com, ArabNews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Piron 15.09.2019 13:39

    Arabia Saudyjska za cichym przyzwoleniem USA ,w ukrywanej medialnie (prozachodnie media) wojnie z Jemenem niszczy ten kraj doszczętnie. Tymczasem jedynych walczących obrońców (Huti) tego państwa nazywa się terrorystami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.