Fritz Werner współpracuje z reżimem Birmy

Opublikowano: 14.07.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 538

NIEMCY, BIRMA. Pod koniec czerwca, Jörg Gabelmann, dyrektor niemieckiego producenta broni „Fritz Werner”, spotkał się z reprezentantami birmańskiego rządu w Naypyidaw. Zdaniem birmańskich – państwowych – mediów, rozmowy są zapowiedzią wzajemnej współpracy w dziedzinie restrukturyzacji krajowych portów i lotnisk. Democratic Voice of Burma (DVB) zwróciło się z pytaniem o przebieg i temat rozmów, do siedziby Fritz Werner w Essen. Przedstawicielka firmy, Maria Groybermann odmówiła udzielenia informacji twierdząc, że „zazwyczaj nie komentują negocjacji z klientem”.

W niedawnym wywiadzie dla magazynu Irrawaddy, ambasador Niemiec w Birmie, Julius Georg Luy, powiedział, że Fritz Werner nie prowadzi handlu bronią w tym kraju. Tymczasem nieoficjalne informacje sugerują, że podczas czerwcowego spotkania Jörg Gabelmann rozmawiał z szeregiem kluczowych urzędników birmańskiego reżimu, w tym z ministrem finansów gen. Hla Tunem oraz ministrem transportu, płk Nyan Tun Aungiem. Obaj są obarczani współodpowiedzialnością za łamanie praw człowieka w Birmie. Tun Aung zarzeka się, że z dyrektorem niemieckiej firmy rozmawiano tylko o transporcie i infrastrukturze lotniczej.

Włodarze Fritz Werner, na stronie internetowej spółki, określają macierzyste przedsiębiorstwo mianem lidera w dziedzinie technologii produkcji amunicji. Równocześnie niemiecki producent broni posiada długą historię nieodpowiedzialnego zaangażowania w Birmie. Fritz Werner jako jedno z pierwszych zagranicznych przedsiębiorstw, rozpoczęło inwestycje w kraju rządzonym przez despotyczną juntę wojskową. Zarząd firmy stworzył silne więzi z byłym dyktatorem Birmy, Ne Winem, który swego czasu regularnie odwiedzał Niemcy. Zaangażowanie Fritz Werner w Birmie było chwalone w 1984 roku przez lokalnych obserwatorów i zachodnich dyplomatów, którzy oceniali je jako dobry start w kierunku ożywienia gospodarczego kraju.

Cztery lata później karabiny szturmowe HK G3 (Heckler/Koch), zakupione przez birmańskie wojsko od niemieckiego partnera, były wykorzystywane przez żołnierzy do tłumienia potężnych demonstracji studenckich w Rangunie (1988 roku). Odmianą tej samej broni zabity został także japoński fotograf, Kenji Nagai, podczas wrześniowych, pro-demokratycznych protestów w 2007 roku

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: dvb.no


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.