ETA składa broń i przeprasza

Opublikowano: 24.04.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 484

Baskijska organizacja „Baskonia i Wolność” zapowiedziała, że już na początku maja oficjalnie ogłosi swoje rozwiązanie oraz złoży posiadaną przez siebie broń. Jednocześnie ETA postanowiła przeprosić rodziny wszystkich ofiar swojej działalności, ponieważ jak sama przyznała, wiele z osób cierpiących z powodu zamachów terrorystycznych była niewinna oraz nie była związana z rządami generała Francisco Franco, który był głównym przeciwnikiem baskijskich niepodległościowców.

Akt ustanawiający rozwiązanie ETA ma zostać podpisany dokładnie 4 maja w mieście Kanbo, znajdującym się we francuskiej części Kraju Basków. Sześć lat po zawieszeniu broni organizacja postanowiła też przeprosić ofiary swoich działań, które rozpoczęła już w 1959 roku. W swoim komunikacie jej przywódcy podkreślili, że działania uwarunkowane specyfiką walki zbrojnej skrzywdziły obywateli i obywatelki, nieponoszących żadnej odpowiedzialności”, przy czym tego typu ciężkich szkód nie uda się już naprawić.

Szacuje się, że w zamach przeprowadzonych przez bojowników o wolność Kraju Basków zginęło blisko 817 osób, z czego 339 z nich to przypadkowe ofiary cywilne. Właśnie o wyjaśnienie winnych śmierci tych ostatnich apelują stowarzyszenia rodzin osób, które poniosły śmierć przy okazji akcji zbrojnych ETA.

Oświadczenie wydane przez organizację zostało skrytykowane głównie przez hiszpańską centroprawicę. Premier Mariano Rajoy z Partii Ludowej uważa, iż rozróżnienie ofiar jest nie do przyjęcia, ponieważ ETA przeprosiła jedynie za śmierć osób, które według niej nie miały związku z walką o niepodległość Kraju Basków, podczas gdy w jego opinii należy pamiętać o wszystkich osobach jakim zamachy wyrządziły krzywdę.

Na podstawie: Abc.es, TheLocal.es
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.