Dyplomy z Collegium Humanum zostaną unieważnione?

Opublikowano: 27.02.2024 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2115

Jeżeli potwierdzą się zarzuty o przestępczej działalności w Collegium Humanum, to będzie trzeba występować o ewentualne unieważnienie dyplomów na drodze sądowej — powiedział w poniedziałek w Bydgoszczy minister nauki Dariusz Wieczorek.

Minister pytany w Polskim Radiu PiK o kwestie związane z wydawaniem dyplomów MBA w Collegium Humanum podkreślił, że “wszystko, co obywatel otrzymuje od instytucji, która łamie prawo, a więc działa nielegalnie, musi być unieważnione”.

Wieczorek w rozmowie z PAP przyznał, że nie ma procedur postępowania w takich przypadkach, gdyż do tej pory nie było takich przypadków, a decyzję o ewentualnym unieważnieniu dyplomów musiałby podjąć sąd. „To nie jest chyba tylko przypadek Collegium Humanum. To jest przypadek wielu podyplomowych studiów, które są w Polsce prowadzone. Problem polega na tym, że od 2016 r. nie ma kompletnie żadnego nadzoru na tym, co robią te prywatne uczelnie, jeżeli chodzi o studia podyplomowe. Na pewno nie może być tak, że jakiekolwiek studia podyplomowe, po których ma się jakieś kwalifikacje czy to MBA, czy to kwalifikacje nauczycielskie nie mogą być bez kontroli. Jakość nauki jest kluczowa – tak samo na studiach dziennych, jak i na studiach podyplomowych” – powiedział.

Wieczorek zaznaczył, że MNiSW już wcześniej wystąpiło do ministra finansów o sprawdzenie Collegium Humanum, bo od miesiąca wpływało wiele sygnałów dotyczących spraw finansowych uczelni, a także wystąpiło do Polskiej Komisji Akredytacyjnej o kompleksową kontrolę tej uczelni.

Minister podkreślił, że ewentualne unieważnienie dyplomów to jest cały proces i musi to odbyć się w drodze sądowej. „To nie jest tak, że my możemy sobie coś stwierdzić. Wszystkich uspokajam. Zobaczymy, co to dochodzenie pokaże. Informacje, które przekazuje prokuratura, wprost mówią o zorganizowanej grupie przestępczej. Zobaczymy, czy to będzie potwierdzone w sądzie. Niewątpliwie kolejnym etapem będzie to, że będzie trzeba występować o unieważnienie tych dyplomów, które były uzyskane w ramach ewentualnie działalności przestępczej” – mówił szef MNiSW.

Wieczorek przyznał, że gdyby do tego miało dojść — to pewnie odezwałyby się głosy, że cóż winni są studenci, ale “z całym szacunkiem, jeśli ktoś płaci za studia MBA przez jeden semestr i otrzymuje dyplom, to doskonale wie, jaki jest poziom tej uczelni”.

Collegium Humanum powstało w 2018 r. w Warszawie. Dziennikarze m.in. „Newsweeka” ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiają m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Rzeszowie zatrzymali 21 lutego siedem osób w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz nieprawidłowości związanych z działalnością byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju.

W piątek śląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty siedmiu osobom, w tym rektorowi warszawskiej uczelni niepublicznej oraz byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie Zdroju.

Autorstwo: Jerzy Rausz (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Katarzyna TG 28.02.2024 11:04

  To że można sobie kupić dyplom to wiadomo od lat.. ciekawe że wypłynęło zaraz po wyborach.

 2. Katana 28.02.2024 11:43

  Czym gorzej wypadnie przeciwnik tym lepiej…
  A prawo jazdy po ile teraz na w u krainie?
  Lewe prawo… mam na myśli (nie)naturalnie…

 3. rozrabiaka 28.02.2024 11:50
 4. Katana 28.02.2024 12:07

  “Ukrainiec posługiwał się profesjonalnym sprzętem i jego gabinet nie budził podejrzeń.”
  Dopiero go zwinęli? Z 15 lat to robił, na wichurze pod Bolesławcem… No, wiem o tym. Wieś Dobra się chyba nazywała.
  Sprzęt i gabinet wcale nie profesjonalny, średniowieczem zalatywało. O dyplom ludzie nawet nie pytali bo decydowała cena usług. Do tego chwalili, że dobrze robi.

  Brawo pały! Super tempo… i tępo też zresztą.
  PS: Nic nie powiem, geniusze…

 5. Katarzyna TG 28.02.2024 12:09

  Za czasu peerelu był taki dowcip o dwóch milicjantach.. podejrzewam że niewiele się w temacie zmieniło.

 6. rozrabiaka 28.02.2024 12:09

  @katana, najlepsze że “Do tego chwalili, że dobrze robi.” Hehe

 7. Katana 28.02.2024 12:10

  //Za leczenie bez uprawnień fałszywemu stomatologowi grożą 3 lata więzienia.//

  Swoje zarobił to urlop jak znalazł. I to za darmo…
  I to… KIEDY? Zaraz by go w armatę nabili a tu masz ci los… łaskawy. Znaczy się karma dobra, widać, że pomagał.

 8. rozrabiaka 28.02.2024 12:16

  “//Za leczenie bez uprawnień fałszywemu stomatologowi grożą 3 lata więzienia.//” miało być “// [Polakowi]Za leczenie bez uprawnień fałszywemu stomatologowi grożą 3 lata więzienia.//”
  Wiesz tam jest inna kultura im wolno

 9. Katana 28.02.2024 12:18

  Rozrabiaka. Jak masz dać za zęba 50 zamiast 250 to nawet bardzo dobrze. Terminy miał krótkie a wiesz jak to jest jak przypili… Zaraz po głowie jakieś kombinerki i inne obcęgi chodzą.
  Widzę, że fotel wymienił… Ten z Żuka czy innego dużego Fiata średni był.

 10. Katana 28.02.2024 12:40

  Rozrabiaka. Jeśli wolno mi skorzystać z młotka i przecinaka to czemu nie wolno skorzystać z Ukraińca?
  Konia też by posadzili do paki jakbym się nadstawił by mi kopnął w szczękę? Czy nie bo zawiesili by się nad tym czy jednak nie do schroniska albo na salami dać chabetę.
  😉 Pees…Chyba dobrze główkujesz… Trza by Polaka zamknąć. Za… nie ważne. Bycie Polakiem.

 11. rozrabiaka 28.02.2024 12:52

  Ważne, że klient był zadowolony i to się liczy. Doszedł do wprawy, i miał coraz lepszy sprzęt. Po co cała awantura? 🙂

 12. Katana 28.02.2024 12:59

  No nie wiem po co…
  Łazi taki z Collegium Humanum i każdy myśli, że to human i do tego kolega?
  Swój łeb trzeba mieć, odciąć od konia. I do plecaka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.