Dlaczego boimy się CETA

Opublikowano: 15.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 708

Podczas gdy w Niemczech i Francji dziesiątki tysięcy manifestują przeciw CETA i TTIP, w Polsce świadomość zagrożeń płynących z zawarcia tych umów jest nikła. A jest się czego obawiać.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) to umowa pomiędzy Unią Europejską a Kanadą, która (obok TTIP, umowa UE-USA) ma proklamować transatlantycką strefę wolnego handlu. Umowa znosi większość ceł, umożliwia europejskim firmom dostęp do przetargów publicznych w Kanadzie, a kanadyjskim w UE. Negocjacje, które rozpoczęto w 2009 roku zakończono 1 sierpnia 2014 roku i obecnie umowa jest w fazie ratyfikacji. Na najbliższym szczycie Unii Europejskiej CETA ma zostać parafowana i weszłaby w życie po głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Polski rząd i zdecydowana większość w Sejmie (PiS, PO, Nowoczesna, Kukiz15 chce referendum w tej sprawie) popiera zawarcie umowy. Skoro prawie wszyscy są za, to dlaczego aktywiści i lewica wczoraj we Wrocławiu i jutro w Warszawie protestuje przeciwko CETA? Oto – z grubsza – nasze obawy?

Po pierwsze, będziemy mieli Meksyk. Meksyk 20 lat temu zawarł z USA i Kanadą podobną umowę międzynarodową. NAFTA, bo o niej mowa, zniszczyła w słabszym gospodarczo od USA i Kanady Meksyku drobnych, indywidualnych farmerów, którzy nie byli w stanie rywalizować z olbrzymimi farmami-fabrykami. Pracę straciło około 1,3 miliona Meksykanów. CETA może prowadzić do zanikania gospodarstw rodzinnych, a wraz z nimi tradycyjnych form uprawy roślin i chowu zwierząt. Najdotkliwiej odczują to państwa z taką strukturą rolnictwa, jak w Polsce. Słowem, jest obawa, że los meksykańskich farmerów podzielą małe i średnie gospodarstwa rolne, które nie będą w stanie unieść konkurencji z potęgami zza oceanu.

Po drugie, będziemy mieli Urugwaj. Urugwaj począwszy od 2005 roku prowadził kampanię walki z nałogowym paleniem papierosów. Co go za to spotkało? Największy koncern tytoniowy świata pozwał Urugwaj o 2 miliardy dolarów odszkodowania. Wejście w życie CETA wytaczanie takich pozwów by ułatwiło, ponieważ przewiduje mechanizm ochrony firmy przed zmianami prawa krajowego. Oznacza to, że nawet najmniejsza zmiana prawna może zostać uznana przez firmy za niekorzystną i aktualizować prawo do odszkodowania od państwa. Jeżeli korporacja uzna i wykaże np., że podniesienie płacy minimalnej w danym kraju spowodowało, że inwestycja w tym państwie straciła na opłacalności, to sąd arbitrażowy będzie wówczas zasądzał od państwa odszkodowanie.

Po trzecie, będziemy mieli niezdrową żywność. Kanada jest jednym z trzech największych na świecie producentów żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Rolnictwo Kanady oparte jest na produkcji przemysłowej, pestycydach i chlorowaniu mięs. W maju tego roku do sprzedaży w Kanadzie jako produkt spożywczy został wprowadzony genetycznie zmodyfikowany łosoś. Jest to pierwsze zwierzę GMO dopuszczone do spożycia przez człowieka i zwierzęta. Póki co w Europie jest to niedopuszczalne. Podpisanie CETA będzie furtką dla wprowadzenia takiej żywności na nasz rynek, ponieważ będziemy mieli do czynienia z równaniem w dół, tj. europejskie normy dotyczące bezpieczeństwa żywności (również zabezpieczenia społecznego, ochrony środowiska) będą dostosowane do bardziej liberalnych północnoamerykańskich. Innymi słowy, standardy w Europie, które są bardziej wyśrubowane niż w Ameryce zostaną obniżone.

Z powodu tych obaw i nie tylko tych, protestowało dziesiątki tysięcy Niemców (np. 80 tys. w Berlinie) i Francuzów, a my protestowaliśmy przedwczoraj we Wrocławiu, a dzisiaj będziemy w Warszawie.

Autorstwo: Bartłomiej Ciążyński
Źródło: Trybuna.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 15.10.2016 13:09

    CETA może tylko zaszkodzić, pomoże jedynie korporacjom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.