Czy homoseksualni mężczyźni będą mogli oddawać krew?

Opublikowano: 12.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1568

Islandia jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których homoseksualnym mężczyznom całkowicie zabrania się oddawania krwi. Jednak ulegnie to zmianie po wprowadzeniu proponowanej nowelizacji.

Po wprowadzeniu zmian w obowiązujących obecnie przepisach dotyczących krwiodawstwa, nie będzie dozwolone dyskryminowane dawców krwi na podstawie płci, orientacji seksualnej, pochodzenia czy innego statusu.

Minister Zdrowia, Svandís Svavarsdóttir, przedstawiła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie pobierania, obróbki, przechowywania i dystrybucji krwi. Obecne rozporządzenie zezwala na dyskryminację krwiodawców na podstawie ich orientacji seksualnej, poprzez wprowadzenie dożywotniego zakazu oddawania krwi mężczyznom, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami.

Jeśli poprawka zostanie zatwierdzona, w życie wejdzie czteromiesięczna odmowa pobierania krwi, po tym, jak dana osoba zaangażuje się w „ryzykowny seks”. Ryzykowny seks jest zdefiniowany w poprawce jako „seks, który znacznie zwiększa ryzyko rozwoju poważnej choroby zakaźnej przenoszonej przez krew”.

Przykładami tego są seks, w przypadku którego nie stosuje się ochrony, a strony nie są w stabilnym, monogamicznym związku; seks z wieloma osobami z ochroną lub bez; i seks bez zabezpieczenia z osobami zażywającymi narkotyki dożylnie.

Islandia jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których homoseksualnym mężczyznom całkowicie zabrania się oddawania krwi.

Zakaz ten został wyśmiany w programie satyrycznym podsumowującym rok 2018, kiedy to znani w całym kraju homoseksualni artyści pojawili się na sali operacyjnej, gdzie w trakcie operacji brakowało krwi. Żartowano z tego, że krew homoseksualisty nie będzie wykorzystana, nawet wtedy gdy pacjent potrzebuje jej do przeżycia.

Jeżeli zmiana rozporządzenia zostanie zatwierdzona, w Art. 1 pojawi się informacja, że oddawanie krwi nie może być dyskryminowane ze względu na nierozsądne względy, takie jak płeć, orientacja seksualna, pochodzenie lub inny status.

Zmieniony przepis miałby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Opracowanie: M.M.N.
Zdjęcie: sabinurce (CC0)
Na podstawie: Visir.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 12.09.2021 11:21

    Regułka jest o kant rozbić bo skąd mogą wiedzieć czy homosekulani mają stałych partnerów czy nie , jak to sprawdzić jeżeli nieraz bywa że partner czy partnerka mimo bliskiego kontaktu sam*a nie wie czy ja, jego zdradza. Wiec podejście było rasistowskie poprostu brzydzili się krwi od homoseksualistów.

  2. Cami 13.09.2021 11:04

    sex w d… juz jest zagrozeniem zarazenia krwia gapo, nikt nie bedzie sie zastanawial czy chodzi na lewizny czy nie, poza tym ta krew pobierana od krwiodawcow nie jest badan pod katem HIV?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.