Czaputowicz zamierza budować front przeciwko Chinom

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 945

Podczas telekonferencji z jednym z amerykańskich think-tanków, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wezwał do budowy jednolitego frontu państw zachodnich przeciwko Chińskiej Republice Ludowej. Szef MSZ-u nie omieszkał nawiązać w tym kontekście do Stanów Zjednoczonych, które według niego są „pozostaną liderem ładu demokratycznego”.

Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji organizowanej przez amerykańskie Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) z siedzibą w Waszyngtonie. W jej trakcie przestrzegał przede wszystkim przed zagrożeniem ze strony Państwa Środka, które jego zdaniem „tworzy strategiczne wyzwanie dla Unii Europejskiej i Zachodu”. W ten sposób Chiny mają więc działać na rzecz podzielenia struktur euroatlantyckich.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych twierdzi, że Polskę i ChRL łączą „dobre i przyjacielskie relacje”. Przykładem takiego stanu rzeczy może być chińska pomoc dla Polski w walce z pandemią koronawirusa, a ponadto rosnące polsko-chińskie obroty handlowe. „Jesteśmy za dialogiem z Chinami, ale silniejsi będziemy zjednoczeni” – podkreślał Czaputowicz.

Ponadto według szefa dyplomacji sama UE na początku kryzysu związanego z COVID-19 „nie była bardzo aktywna”, co miało być spowodowane faktem, że to właśnie państwa narodowe mają ostateczny głos w sprawie bezpieczeństwa ich obywateli. Mimo to rola Wspólnoty Europejskiej ma według Czaputowicza rosnąć, ponieważ konieczne będzie chociażby stworzenie większego unijnego budżetu na potrzeby walki z kryzysem gospodarczym.

Podczas wideokonferencji Czaputowicz zapewnił, że celem Polski jest „utrzymywanie i rozwijanie transatlantyckich relacji”. Między innymi z tego powodu stwierdził on, iż mimo zachodzących zmian „Stany Zjednoczone pozostaną liderem ładu demokratycznego”.

Na podstawie: WNP.pl, PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szwęda 14.05.2020 17:48

  Nie pokazujcie w ogóle jego zdjęć, bo ten człowiek to jest wielka porażka, masakra, tragedia!!!

 2. polantek 14.05.2020 22:29

  Do Becka to mu jeszcze trochę brakuje ale uwija się jak może…

 3. ZIWK 15.05.2020 07:17

  Dzięki wieloletniej i ciężkiej pracy obecnego nie-rządu taka inicjatywa zostanie z uwagą wysłuchana przez najważniejszych naszych sojuszników: Republikę Naddniestrza, Abhazję, San Escobar… No i Chińską Republikę Ludową oczywiście.

 4. adambiernacki 15.05.2020 10:46

  Transformacja w ChRL to tu jest wdrażana w sposób iście sowiecki. Reżimek już nie pełza on radośnie podskakuje a zaraz zacznie brykać jak Tygrysek. Ciekawe kiedy przyjadą hełmy dla dzielnych pałowników systema szkolonych rzez bezpiekę chińską i żydowskich zrzutków? Piękna kraina. Szkoda, że skazana na zagładę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.