Coraz mniej Polaków na Wyspach

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2670

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, czasowa emigracja z Polski do krajów Europy, spadła o 3%. Pod koniec 2018 roku, poza krajem przebywało blisko 2,5 miliona osób. Najbardziej znaczące zmiany dotyczą liczby Polaków w Wielkiej Brytanii.

W końcu 2018 roku, za granicą przebywało czasowo 2 455 tys. stałych mieszkańców Polski, to – o 85 tys. (3%) mniej niż rok wcześniej, podał GUS. “Zgodnie z wynikami opracowanego szacunku, w Europie przebywało około 2 155 tys. osób (o 86 tys. mniej niż w 2017 roku), większość z nich, około 2 031 tys., przebywała w krajach członkowskich UE”, można przeczytać w komunikacie urzędu.

„Najbardziej znaczące zmiany zaobserwowano w przypadku Wielkiej Brytanii: liczba przebywających tam czasowo polskich emigrantów zmniejszyła się o około 98 tys. (12%). Oznacza to, że więcej osób opuściło ten kraj, niż do niego wyjechało. Spośród osób, które opuściły Wielką Brytanię część powróciła do Polski, a pozostali przenieśli się do innych krajów”.

W Wielkiej Brytanii w 2017 roku żyło i pracowało 793 tys. Polaków, a rok później już 695 tys., 2018 rok był pierwszym od ośmiu lat, w którym liczba Polaków na emigracji spadła. W ocenie GUS, powodem tego jest dobra sytuacja na polskim rynku pracy, w tym niski poziom bezrobocia, a także niepewność związana z Brexitem.

Najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), w Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.). Głównym powodem wyjazdu była chęć podjęcia pracy za granicami Polski, najchętniej decydowały się na taki krok, osoby w wieku 30-39 lat.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 19.11.2019 10:49

    Wielki sukces czyli emugracja jest na poziomie 97% w porownaniu do ubieglego roku z powodu brexitu przeniesli sie do innych krajow a pozniej napisano polepszajaca sytuacja sciagla ich do polski tego sbeckiego kraju gdzie kradna emerytury zadluzaja kraj utrzumanie wieznia 2 tys minimalna 1300zl i sam ma sie utrzymac

  2. emigrant001 19.11.2019 12:20

    minimalna to już chyba 1800 a będzie niedługo 4K tyle że brutto

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.