Chorzów staje w obronie gen. Jerzego Ziętka

Opublikowano: 02.09.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 632

Generał Jerzy Ziętek, powstaniec, wojewoda i człowiek, który całe życie walczył w różnych konfiguracjach politycznych o Śląsk i Ślązaków, zdaniem radnych Chorzowa powinien pozostać patronem głównej promenady w Parku Śląskim, którego był przecież twórcą. Uchwała rady to odpowiedź na stanowisko IPN, które stanowi, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, nazwisko generała ma do 2 września zniknąć z przestrzeni publicznej.

Zanim jednak doszło do głosowania w Radzie Chorzowa, przeprowadzono konsultacje społeczne w tej sprawie.

– Za pośrednictwem mediów społecznościowych i portalu współdecydujemy.pl swoją opinię w tej sprawie wyraziło ponad 4 tysiące osób. 96,08 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: „Tak, promenada powinna nosić nazwę gen. Jerzego Ziętka”. Przeciw zagłosowało 2,97 proc, a opcję „nie mam zdania” zaznaczyło 0,95 proc. ankietowanych – stwierdziła rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka. – Analogiczne badania w formie papierowej przeprowadził także Park Śląski. Do 29 sierpnia wzięły w nich udział 384 osoby. Za utrzymaniem dotychczasowej nazwy opowiedziało się 97,14 proc. głosujących, przeciw 0,52 proc., a odpowiedź „nie mam zdania” wybrało 2,34 proc. – dodała rzecznik.

W czasie głosowania „za” pozostawieniem nazwiska twórcy parku zagłosowało 17 radnych z PO, Wspólny Chorzów i RAŚ. Przeciw było 4 radnych PiS. Jeden, niezrzeszony wstrzymał się od głosu .

– Prezydent Chorzowa nie będzie podejmował działań zmierzających do zmiany nazwy wspomnianej alei – poinformowała Karolina Skórka. – Mamy nadzieję, że wyniki ankiety będą ważnym sygnałem dla wojewody i uwzględni on opinię mieszkańców – dodała, choć sama pewnie nie wierzy, że pisowski wojewoda będzie miał w tej sprawie inne zdanie niż desygnująca go na ten fotel partia.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.