Chorwacki prezydent krytykuje federalizację UE

Opublikowano: 17.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 899

Chorwacki prezydent Zoran Milanović przyznał rację Polsce i Węgrom w ich obecnym sporze z Unią Europejską. Skrytykował on zwłaszcza dążenie UE do stania się federacją lub superpaństwem. Dodatkowo Milanović opowiedział się przeciwko polityce narzucania poszczególnym państwom lewicowo-liberalnego światopoglądu, choć sam reprezentuje właśnie tę opcję polityczną.

W Rzymie odbył się kolejny szczyt nieformalnej Grupy Arraiolos, skupiającej prezydentów państw należących do struktur unijnych. Jednym z jego uczestników był właśnie prezydent Chorwacji, który odniósł się do obecnej polityki UE. Były lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) dosyć niespodziewanie wyraził solidarność z Polską i Węgrami, znajdującymi się obecnie w sporze z Komisją Europejską.

Milanović zauważył, że UE składa się z większych i mniejszych państw narodowych. Właśnie z tego powodu nie powinna być więc federacją ani superpaństwem, dlatego też chorwacki prezydent zgadza się w tym aspekcie z władzami Polski i Węgier.

Podczas szczytu Grupy Arraiolos skrytykował on zresztą unijną biurokrację, wzywając ją do większej elastyczności względem „naklejania etykiet różnym krajom”. – Powiedziałem też, że nie jest zdrowe, aby jeden rodzaj wartości, w tym przypadku bardzo liberalno-lewicowy, dominował w Unii. To również mój system wartości, ale nie wszyscy są tacy sami – mówił chorwacki prezydent.

Zdaniem Milanovicia sytuacja wśród państw członkowskich może w najbliższym czasie znacząco się zmienić. Z tego powodu konieczne jest długofalowe planowanie unijnej polityki, a nie realizowanie doraźnych celów. Socjaldemokrata uważa bowiem, że co prawda państwa członkowskie nie są takie same, tym niemniej wiąże ją ze sobą wiele rzeczy.

Na podstawie: Tportal.hr, wPolityce.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o