Zaostrzą kary za obrażanie funkcjonariuszy, faszyzm i fejki

Opublikowano: 02.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1273

Ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji ogłosiło projekt zwiększenia kar za niektóre wykroczenia, w tym za prezentowanie symboli faszystowskich ustaszy, kwalifikowane jako wzywanie do nienawiści – i wezwało parlament do rozpatrzenia projektu w trybie pilnym.

Mandaty będą mogły osiągnąć nawet 23-krotność obecnych maksymalnych kar za dane wykroczenie. Resort zaznaczył, że drastyczne podniesienie kar ma ostatecznie rozwiązać problem prezentowania zakazanych symboli, gdyż Chorwacki Ruch Rewolucyjny Ustaszy był podczas II wojny światowej sojusznikiem nazistowskich Niemiec i odpowiadał za śmierć setek tysięcy osób – głównie Serbów, Żydów i lewicowców zamieszkujących tereny przedwojennego Królestwa Jugosławii.

Mandaty za prezentowanie symboli nienawiści wynoszą obecnie najczęściej od 25 do 150 euro. Zgodnie z projektem ministerstwa, minimalną wysokością kary będzie 700 euro, a maksymalną – 4 tys. euro. Takimi karami będą również zagrożone takie wykroczenia, jak szerzenie fałszywych informacji czy obrażanie funkcjonariuszy publicznych.

Za podżeganie dziecka do popełnienia przestępstwa, organizowanie prostytucji lub gier hazardowych oraz bójkę w miejscu publicznym będzie natomiast grozić kara w wysokości od 300 do 2 tys. euro. Mandat wynoszący 4 tys. euro będzie stanowić niemal czterokrotność chorwackiego średniego wynagrodzenia.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.