Chiny uruchamiają szybki pociąg wodorowy

Opublikowano: 26.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2354

Chińska firma CRRC, największy na świecie producent sprzętu kolejowego, zbudowała pod koniec ubiegłego roku pociąg na wodorowe ogniwa paliwowe z superkondensatorami. Pociąg składający się z lokomotywy i czterech wagonów osobowych jest w stanie rozpędzić się do 160 km/h i przejechać na jednym ładowaniu dystans do 600 km. Stawka na wodór może okazać się bardzo dalekowzroczną strategią Chińskiej Republiki Ludowej w obliczu zbliżającego się wzrostu cen litu.

To pierwszy pociąg napędzany wodorem dla Chin. Za jego rozwój i budowę odpowiadała państwowa korporacja CRRC oraz Chengdu Rail Transit. Pociąg wyposażony jest w autonomiczne technologie sterowania, komunikację mobilną 5G oraz możliwość samodzielnego dojazdu do zajezdni.

Niemcy przodują na świecie w dziedzinie transportu kolejowego, jeśli chodzi o wodór. W ubiegłym roku w kraju zaczęło kursować 14 pociągów wodorowych Alstom. Nie są tak szybkie (140 km/h) jak te opracowane w Chinach, ale ich zasięg jest znacznie większy — nawet do 1000 km.

Japonia i Korea Południowa są najgłośniejszymi zwolennikami wodoru jako czystej alternatywy dla paliw kopalnych w transporcie. Ostatnie dane wskazują, że Chiny faktycznie przodują w rozwoju infrastruktury napędzanej wodorem. Na całym świecie jest nieco ponad tysiąca składów, z czego około jedna trzecia na terytorium Chin.

Tym samym okazuje się, że kraj, który kontroluje zdecydowaną większość surowców i logistyki potrzebnej do produkcji baterii litowych, najszybciej przestawia się na paliwo wodorowe. Biorąc pod uwagę, że analitycy Bloomberga przewidują sześciokrotny wzrost popytu na lit w ciągu najbliższych sześciu lat i związany z tym wzrost cen (który mógłby podważyć elektryczną rewolucję samochodów osobowych), a chińska strategia wygląda rozważnie i dalekowzrocznie.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 29.01.2023 18:28

    najbardziej dalekowzroczni są kretyni z Brukseli, którzy przewiduja upadek UE w 2035 roku za pomocą fit 55

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.