Chiny grożą USA za poparcie protestów w Hongkongu

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

Chiny wyrażają zdecydowany sprzeciw w związku z przyjęciem przez Izbę Reprezentantów USA rezolucji ws. Hongkongu i podejmą odpowiednie działania odwetowe – powiedział w środę rzecznik prasowy MSZ Chin Geng Shuang.

Wcześniej Izba Reprezentatntów USA uchwaliła trzy rezolucje, mające na celu wsparcie demonstrujących w Hongkongu. Pierwsza z nich wzywa do „zakazania wydawania licencji na eksport określonej produkcji wojskowej i usług różnym siłom w Hongkongu, między innymi służbom policyjnym, departamentowi więziennictwa i resortowi lotnictwa rządu Hongkongu”.

Druga rezolucja potępia „ingerencję ChRL w sprawy Hongkongu i popiera prawo narodu Hongkongu do protestów”, a także uznaje stosunki dwustronne Hongkongu ze Stanami Zjednoczonymi. Trzecia rezolucja zakłada przeprowadzenie corocznej oceny specjalnego statusu Hongkongu przez sekretarza stanu USA, a także skontrolowania, czy Chiny wykorzystywały status Hongkongu, żeby obejść amerykańskie sankcje i kontrolę eksportową.

„Wyrażamy ogromne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw w związku z przyjęciem przez Izbę Reprezentantów USA tak zwanego Aktu o prawach człowieka w Hongkongu” – zaznaczono w oświadczeniu, opublikowanym na stronie MSZ Chin.

Jak podkreślił resort, istota problemów w Hongkongu nie jest w żaden sposób związana z kwestią praw człowieka czy demokracji, a zadanie polega obecnie na przerwaniu fali przemocy, przywróceniu porządku i zapewnieniu praworządności. „Izba Reprezentantów USA nie uwzględnia rzeczywistości, wypacza i przeinacza fakty, przedstawiając tak poważne przestępstwa jak podpalenia oraz przemoc wobec pracowników policji jako kwestię demokracji i praw człowieka. To polityka podwójnych standardów w czystej postaci. Obnaża to w pełnej mierze stopień obłudy Stanów Zjednoczonych w sprawach praw człowieka i demokracji, a także ich wrogie zamiary odnośnie przerwania stabilności i rozkwitu Hongkongu w celu powstrzymywania rozwoju Chin” – powiedział Geng Shuang.

Jak dodał, USA mają również ważne interesy w Hongkongu i jeśli te rezolucje staną się prawem, to zaszkodzą nie tylko Chinom i stosunkom chińsko-amerykańskim, ale w poważny sposób wpłyną także na interesy samych Stanów Zjednoczonych. „Chiny podejmą skuteczne kontrdziałania w odpowiedzi na błędne decyzje ze strony USA, żeby bronić suwerenności społecznej, bezpieczeństwa i interesów rozwoju” – oświadczył dyplomata.

Jeszcze raz zaznaczył także, że Hongkong jest częścią Chin, wzywając Waszyngton do natychmiastowego zakończenia ingerencji w sprawy wewnętrzne kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o