Chiny grożą USA za poparcie protestów w Hongkongu

Opublikowano: 17.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 263

Chiny wyrażają zdecydowany sprzeciw w związku z przyjęciem przez Izbę Reprezentantów USA rezolucji ws. Hongkongu i podejmą odpowiednie działania odwetowe – powiedział w środę rzecznik prasowy MSZ Chin Geng Shuang.

Wcześniej Izba Reprezentatntów USA uchwaliła trzy rezolucje, mające na celu wsparcie demonstrujących w Hongkongu. Pierwsza z nich wzywa do „zakazania wydawania licencji na eksport określonej produkcji wojskowej i usług różnym siłom w Hongkongu, między innymi służbom policyjnym, departamentowi więziennictwa i resortowi lotnictwa rządu Hongkongu”.

Druga rezolucja potępia „ingerencję ChRL w sprawy Hongkongu i popiera prawo narodu Hongkongu do protestów”, a także uznaje stosunki dwustronne Hongkongu ze Stanami Zjednoczonymi. Trzecia rezolucja zakłada przeprowadzenie corocznej oceny specjalnego statusu Hongkongu przez sekretarza stanu USA, a także skontrolowania, czy Chiny wykorzystywały status Hongkongu, żeby obejść amerykańskie sankcje i kontrolę eksportową.

„Wyrażamy ogromne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw w związku z przyjęciem przez Izbę Reprezentantów USA tak zwanego Aktu o prawach człowieka w Hongkongu” – zaznaczono w oświadczeniu, opublikowanym na stronie MSZ Chin.

Jak podkreślił resort, istota problemów w Hongkongu nie jest w żaden sposób związana z kwestią praw człowieka czy demokracji, a zadanie polega obecnie na przerwaniu fali przemocy, przywróceniu porządku i zapewnieniu praworządności. „Izba Reprezentantów USA nie uwzględnia rzeczywistości, wypacza i przeinacza fakty, przedstawiając tak poważne przestępstwa jak podpalenia oraz przemoc wobec pracowników policji jako kwestię demokracji i praw człowieka. To polityka podwójnych standardów w czystej postaci. Obnaża to w pełnej mierze stopień obłudy Stanów Zjednoczonych w sprawach praw człowieka i demokracji, a także ich wrogie zamiary odnośnie przerwania stabilności i rozkwitu Hongkongu w celu powstrzymywania rozwoju Chin” – powiedział Geng Shuang.

Jak dodał, USA mają również ważne interesy w Hongkongu i jeśli te rezolucje staną się prawem, to zaszkodzą nie tylko Chinom i stosunkom chińsko-amerykańskim, ale w poważny sposób wpłyną także na interesy samych Stanów Zjednoczonych. „Chiny podejmą skuteczne kontrdziałania w odpowiedzi na błędne decyzje ze strony USA, żeby bronić suwerenności społecznej, bezpieczeństwa i interesów rozwoju” – oświadczył dyplomata.

Jeszcze raz zaznaczył także, że Hongkong jest częścią Chin, wzywając Waszyngton do natychmiastowego zakończenia ingerencji w sprawy wewnętrzne kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o