Ceny prądu mogą się nawet podwoić

Opublikowano: 10.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1501

Ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie stale się podnoszą, od kiedy rosyjski Gazprom przestał wysyłać surowiec do naszego kraju. Specjaliści twierdzą, że w przyszłym roku ceny prądu dla gospodarstw domowych mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż obecnie.

Czynników wpływających na obecne giełdowe ceny energii jest kilka. W Polsce oprócz wstrzymania rosyjskich dostaw najważniejszymi są zamieszanie na europejskim rynku gazu, a także rosnące ceny węgla wydobywanego w polskich kopalniach.

Polska Grupa Energetyczna jest zresztą w trakcie renegocjacji umów z największymi odbiorcami dostarczanej przez siebie energii. Nie ukrywają oni, że oferowane im obecnie stawki są dużo wyższe niż miało to miejsce dotychczas.

Ceny węgla są coraz wyższe z powodu ogólnych wysokich cen surowca w Europie, presji inflacyjnej wywieranej na rynek wydobywczy oraz konieczności poszukiwania nowych pokładów węgla. Do tego dochodzi konieczność zapłaty za certyfikaty pozwalające na zwiększenie emisji dwutlenku węgla, związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Już w tej chwili na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii regularnie bite są kolejne rekordy. Choćby w ubiegły piątek jedynie 80 groszy zabrakło do przebicia bariery 1000 zł za megawatogodzinę (MWh) energii w kontraktach z dostawą na przyszły rok.

Eksperci w rozmowie z portalem BusinessInsider.com.pl nie ukrywają, że wysokie ceny energii elektrycznej mogą utrzymywać się nawet przez kilka najbliższych lat. W przyszłym roku cena prądu dla gospodarstw domowych może być więc o 100 proc. wyższa od obecnej.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

10

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Dandi1981 10.05.2022 09:57

  Teraz jezeli prad x2 to produkty x2 to i pensje powiny by x
  2 bo cena produktu generuje dochod ktory powienie wiazac sie z wyzszym wynagrodzeniem pracownika.

 2. agama 10.05.2022 14:04

  powinny być wyższe, ale dla polityków którzy na zlecenie rozpierdzielają co się da w tym kraju

 3. elroman 10.05.2022 19:23

  Jeśli nawet prąd zdrożeje x2, to ludzie łykną propagandę z tv i nadal będą zadowoleni z polityki PiSu.

 4. kufel10 11.05.2022 03:17

  Przypomnę że duża część produktów żywnościowych NIE podrożała, odzież jest w starych cenach, to że styropian, stal i paliwo zdrożały NIE oznacza od razu takiej inflacji, jak wam tłucze do łbów telewizor. Pamiętajcie również, że urządzenia mamy bardziej enegrooszczędne niż kiedyś a ceny energii są stałe od wielu, wielu lat, kiedy zarabialiście po 1000zł miesięcznie. Niestety lemingi łykają wszystko co się im wielokrotnie powtarza, bez analizy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.