CBA wkroczyło do warszawskiego ratusza

Opublikowano: 25.10.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 602

Funkcjonariusze CBA pojawili się w stołecznym ratuszu oraz innych instytucjach związanych z awarią „Czajki” i likwidacją jej skutków oraz budową tzw. spalarni. W tym celu dokonano przeszukań i zabezpieczono dokumentację.

Jak wyjaśniono na oficjalnej stronie CBA, funkcjonariusze działali na podstawie postanowienia Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Przeszukania przeprowadzono w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, Urzędzie Miasta i Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Dodano, że została zabezpieczona dokumentacja w sprawie budowy spalarni oraz awarii oczyszczalni „Czajka”.

„Prowadzone przez CBA śledztwo dotyczy między innymi niegospodarności przy zajmowaniu się sprawami majątkowymi Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji polegającej na niewłaściwym nadzorze podczas przeprowadzania inwestycji w zakresie modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni Ścieków Czajka” – czytamy w komunikacie CBA.

Jak wyjaśnił prok. Jacek Mularzuk z Prokuratury Regionalnej w Warszawie, sprawdzana jest możliwość spowodowania „zagrożenia epidemiologicznego, zanieczyszczenia wody oraz zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach”. Prokurator dodał również, że prowadzone śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe.

Do awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” doszło we wtorek 27 sierpnia rano. Uszkodzeniu uległ jeden z kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni, po czym ścieki skierowano do drugiego kolektora, który w środę 28 sierpnia przestał funkcjonować. Z powodu awarii podjęto decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował, że przyczyną zerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową. Spowodowało to wzrost ciśnienia, a w efekcie wybuch.

Zakład „Czajka” wcześniej oczyszczał ścieki wyłącznie z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i okolic. Ścieki z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej do „Czajki” dopływają od 2012 roku kolektorami przesyłowymi położonymi pod dnem Wisły. Wcześniej tę część ścieków odprowadzano bezpośrednio do rzeki.

Bezpośrednią przyczyną awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” było rozszczepienie kolektora, do którego doszło w czasie wykonywania rurociągu – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W czasie prac, które realizowały budowę tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów (…) prawdopodobnie przy łączeniu tych elementów jednak nastąpiły problemy, a mianowicie po prostu były one łączone bez zachowania stuprocentowej, należytej staranności – zauważył. Jak podkreślił, w trakcie analizy dokumentacji stwierdzono także, że brakuje „jednego przeglądu pięcioletniego tunelu”.

„To nie ma oczywiście wpływu na samą kwestię awarii, dlatego że były robione przeglądy roczne, o znacznie rozszerzonym zakresie, natomiast ja nie mogę tolerować takich uchybień formalnych, kiedy mamy do czynienia z taką awarią” – zaznaczył. Przypomniał też, że ścieki były cały czas oczyszczane za pomocą „polskiej technologii polegającej na ozonowaniu”.

„W tej chwili udaje nam się usunąć 90 proc. wszystkich bakterii. Zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 proc. Nikt nie bagatelizuje również tego zrzutu do Wisły. Mimo tego, że większość bakterii jest usunięta, dalej mamy do czynienia ze zrzutem, którego nie powinno być” – podkreślił.

Z kolei rząd obwiniał władze stolicy o to, że ociągały się z przekazaniem informacji na temat awarii oraz zbyt nieudolne działania w sytuacji kryzysowej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.