Brokat nowym wrogiem klimatystów i UE

Opublikowano: 24.10.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1760

Brokat – to nowy „wróg” Unii Europejskiej. Został już zakazany w Niemczech, a niebawem w całej wspólnocie. Powód? Walka ze zmianami klimatu tudzież dbanie o środowisko.

Od 15 października na terenie Niemiec obowiązuje zakaz sprzedaży sypkiego brokatu. Podobne przepisy wprowadziła Unia Europejska, ale dokładny termin zakazu we wszystkich państwach członkowskich nie jest jeszcze znany. Wszystko to w ramach unijnych przepisów REACH, które mają ograniczyć mikroplastik w środowisku o 30 proc. do 2030 roku.

Urzędnicy zapewniają, że zakazując brokatu, który zawiera mikroplastik, ograniczy się negatywne skutki dla środowiska.

Zakaz obejmuje cząstki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm, które są nierozpuszczalne i odporne na degradację. Brokat znajduje się np. w kosmetykach, błyszczących długopisach czy różnorakich zabawkach i ozdobach dla dzieci. Zresztą, nie tylko dzieci lubią, gdy się ładnie błyszczy.

Wszystkie wyprodukowane dotychczas produkty z brokatem mogą być sprzedawane do wyczerpania zapasów. Nowych produkować już nie wolno – na razie w Niemczech, a niebawem w całej UE. Firmy muszą znaleźć jakieś zamienniki, które nie podpadną tzw. obrońcom środowiska.

Według wprowadzających zakaz brokatu, decyzja ta przyczyni się do zmniejszenia uwalniania do środowiska blisko pół miliona ton mikroplastiku rocznie. Wciąż dozwolony będzie natomiast brokat wyprodukowany z materiałów biodegradowalnych. Taki jest oczywiście droższy, więc na końcu za „walkę ze zmianami klimatu” więcej zapłacą zwykli obywatele.

Autorstwo: KM
Zdjęcie: schuetz-mediendesign (CC0)
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

1 wypowiedź

  1. Irfy 24.10.2023 13:11

    Akurat brokatu mogą sobie spokojnie zabraniać. To syf jakich mało. Jeśli ktoś ma dzieci, wie, o czym mówię 🙂 Nie sposób usunąć tego z parkietu, przykleja się do skóry… Przynajmniej raz zakazali by czegoś z sensem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.