Brazylia przyjmie na nowo lekarzy z Kuby

Opublikowano: 19.02.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 556

1800 lekarzy z Kuby, którym rząd Bolsonaro odebrał prawo wykonywania zawodu, będzie mogło wrócić do praktykowania. Okazało się, że bez nich nie da się zapewnić opieki medycznej w najbiedniejszych i najbardziej odciętych od świata regionach kraju.

Kubańscy lekarze przyjeżdżają do Brazylii w 2013 r.

Ataki na kubańskich lekarzy były jednym z haseł propagandowych podczas kampanii wyborczej „brazylijskiego Trumpa”. Bolsonaro zapowiedział, że zmusi kubańskich uczestników zainicjowanego w 2013 r., za prezydentury Dilmy Rousseff, programu pomocowego „Mais Medicos” („Więcej lekarzy”), bo tak naprawdę nie są to lekarze, a… organizatorzy marksistowskiej partyzantki. Faktycznie po wygranej Bolsonaro specjaliści z Kuby stracili możliwość wykonywania zawodu w Brazylii.

Ponad rok po odebraniu Kubańczykom możliwości leczenia ludzi okazało się, że jednak byli niezbędni. W permanentnie niedofinansowanej publicznej brazylijskiej służbie zdrowia wyjątkowo trudno znaleźć chętnych do pracy w przychodniach w brazylijskich fawelach, najbiedniejszych dzielnicach miast oraz w głębi puszczy. Właśnie tam w ramach programu obsadzano specjalistów z Kuby. Teraz, jeśli tylko będą chcieli, będą mogli wrócić i to nawet bez dodatkowych egzaminów. Jak widać realia przekonały brazylijski rząd do tego, że jednak nie są niebezpiecznymi wywrotowcami, chociaż trochę czasu to zajęło – o tym, że wyjazd Kubańczyków spowodował zapaść służby zdrowia w najuboższych rejonach kraju, międzynarodowe media informowały jeszcze wiosną 2019 r. Wtedy Bolsonaro zapewniał, że kubańskich lekarzy łatwo da się zastąpić. Nie udało się, a bez stałej opieki pozostały według niektórych opracowań nawet miliony pacjentów.

Na razie ministerstwo zdrowia poinformowało, iż poszukuje pilnie 757 lekarzy do pracy w szczególnie trudnych placówkach. Najprawdopodobniej liczba ta jest i tak zaniżona, gdyż Bolsonaro nie chce tak szybko przyznawać się do błędu. Chętni do obsadzenia wakatów będą mogli podpisać dwuletni kontrakt.

Panamerykańska Organizacja Zdrowia, oceniając efekty programu „Mais Medicos”, oszacowała, że kubańscy specjaliści odnotowali znaczące sukcesy zwłaszcza w zakresie opieki nad najmłodszymi pacjentami, ratując tysiące dzieci od chorób i śmierci.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o