Blair i Bush pod sąd

Opublikowano: 04.09.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 657

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush za rozpętanie wojny w Iraku mają stanąć przed trybunałem w Hadze, oświadczył Desmond Tutu laureat pokojowej nagrody Nobla oraz emerytowany arcybiskup z RPA.

Zdaniem Tutu Blair i Bush kłamali twierdząc, że Saddam Husajn posiada masowego rażenia. Po ataku wojsk koalicji na Irak świat stał się bardziej niebezpieczny, sądzi arcybiskup. „Ówcześni polityczni przywódcy USA i Wielkiej Brytanii sfabrykowali podstawy, by nas styranizować i podzielić. Doprowadzili nas na krawędź przepaści, gdzie teraz tkwimy w obliczu zmory syryjskiej i irańskiej” – napisał Desmond Tutu.

Zdaniem duchownego w wojnie, w której zginęło wiele tysięcy Irakijczyków, inni stracili dach nad głową lub zostali zmuszeni do emigracji, jest wystarczającym powodem do postawienia obu polityków przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Desmond nie rozumie dlaczego przywódcy państw zachodnich mają być traktowani inaczej niż przywódcy państw Trzeciego Świata, których sądzono w Hadze za zbrodnie wobec ludności cywilnej.

Były premier Tony Blair oświadczył, że nie zgadza się z zarzutami Desmonda, ponieważ nie kłamał w sprawie irackiej broni masowego rażenia, a miał takie informacje od służb specjalnych. Zresztą, podkreślił Brytyjczyk, zbrodnie Husajna przeciwko ludności cywilnej własnego kraju były dostatecznym powodem ataku na Irak.

Źródło: PL Delfi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. bXXs 04.09.2012 10:52

  Bardzo łagodne oskarżenia ze strony TUTU, to jasne ze jest dyplomata, ale nigdy nie wybaczymy zbrodni BB (bLair i Bush), masakrowanie całych miast i wsi, porwania, zamachy, tortury, łamanie wszelkich konwencji pokojowych, Genewskich, stosowanie wszelkich zakazanych technik, borni, dewastacja środowiska oraz długotrwale skażenie wody, ziemi, życia. Terror światowy, łamanie konstytucji, zbrodnie na własnych obywatelach i sprzyjanie terroryzmowi i to wszystko dla BIZNESU.
  Nigdy nie zapomnimy zbrodni polskiego Pinocheta – towarzysza Jaruzelskiego oraz udziału w zbrodniach BB towarzysza Kwasniewskiego i jego klamstwa, łamanie konstytucji i pijanstwo publiczne.

 2. Aaron Schwartzkopf 04.09.2012 11:26

  Lista powinna być znacznie dłuższa i to nie tylko za Irak. B. Jugosławia, Afganistan, Libia… Dopisałbym conajmniej Xawiera Solanę, Kondołajze Ryż, Hilarie Klintonową i paru naszych (za wysłanie wojska do Afkanistanu i Iraku).

 3. 8pasanger 04.09.2012 17:36

  Taak zawsze lubiłem tego biskupa choć za klechami raczej nie przepadam.Od razu widać dlaczego nie został kardynałem.Na papieża go nie wezmą raczej:):):)Dobrze jednak ,że powiedział to głośno:Oni są zbrodniarzami jak kiedyś Hitler i powinni odpowiedzieć za to co zrobili.Świat Zachodu niech nie próbuje pouczać innych tylko upora się ze swoimi zbrodniarzami CIA MI6 zachowują się jak kiedyś NKWD pokazowe ,,procesy” jak za Stalina.I co odpowiedzialnych nie ma ?To niewidzialna ręka ,,wolnego” rynku? Chyba ,że chodzi o kontynuowanie zachodniej tradycji zbrodni kolonialnych.
  http://wolnemedia.net/historia/zabojstwa-tortury-represje/

 4. davidoski 05.09.2012 08:25

  Przede wszystkim agresja na Irak odbyła się z pogwałceniem prawa międzynarodowego – nie było żadnej rezolucji sankcjonującej tę inwazję, więc bez względu na to jakie sfabrykowane powody użyto dla jej uzasadnienia jest to przestępstwo zbrodni wojennej za które powinni obaj (Bush i Blair) zawisnąć na stryczku identycznie jak Saddam Hussajn.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.