Białoruś przekazała dokumenty o ekstradycję założycieli Nexty

Opublikowano: 08.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3753

Białoruski Komitet Śledczy przekazał Polsce dokumenty w sprawie ekstradycji przebywających w Polsce założycieli opozycyjnego kanału Nexta w Telegramie Stepana Putilo i Romana Protasewicza.

„Komitet Śledczy skierował dokumenty na ekstradycję Stepana Putilo i Romana Protasewicza przez prokuratora generalnego do Polski. Z tym krajem mamy podpisaną umowę o pomocy prawnej w sprawach karnych, która reglamentuje także kwestię ekstradycji” – poinformował kierownik działu prawa międzynarodowego KŚ Białorusi Michaił Wawulo.

Wcześniej Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi (KGB) umieścił założycieli kanału Nexta w Telegramie Stepana Putilo i Romana Protasewicza na liście osób powiązanych z działalnością terrorystyczną.

Zgodnie z treścią komunikatu KGB w tej sprawie, Putilo „założyciel kanałów Nexta i Nexta Life w komunikatorze internetowym Telegram” oraz Protasewicz „do 27 września 2020 roku redaktor naczelny (tych) kanałów”, zostali wpisani na listę z powodu oskarżeń w sprawie karnej z artykułu „Zamieszki na masową skalę”. Jako miejsce ich pobytu wskazano Warszawę.

Twórcy kanału w Telegramie Nexta, z siedzibą w Polsce, Putilo i Protasewicz są oskarżeni na Białorusi o „organizację zamieszek na skalę masową” i „organizację działań grupowych, rażąco zakłócających porządek publiczny”. Oprócz tego, w stosunku do nich wszczęto sprawę karną w związku z popełnieniem „celowych działań, skierowanych na wzniecenie wrogości społecznej na postawie przynależności zawodowej”. Zostali umieszczeni na międzypaństwowej liście osób poszukiwanych.

Kanał w Telegramie Nexta znany jest z tego, że wzywa do wzięcia udziału w nieusankcjonowanych akcjach protestacyjnych na Białorusi. Pod koniec października ubiegłego roku Centralny Sąd Rejonowy w Mińsku uznał Nexta-Live i jego logo Nexta za materiały ekstremistyczne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.