Białoruś nie będzie się ociągać z umową wizową z UE

Opublikowano: 09.01.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1328

Białoruś planuje w krótkim terminie ratyfikować umowę z UE o ułatwieniach wizowych, procedura zajmie stronom dwa-trzy miesiące – poinformował w środę szef MSZ republiki Uładzimir Makiej.

W środę Mińsk i Bruksela podpisały umowę o ułatwieniach wizowych i readmisji. Teraz dokumenty podlegają ratyfikacji przez parlament Białorusi i zatwierdzeniu przez Parlament Europejski.

Porozumienia wejdą w życie pierwszego dnia po upływie miesiąca od daty, kiedy strony poinformują się o zakończeniu tych procedur. Jak zauważała Komisja Europejska, porozumienia mogą wejść w życie w czerwcu. „Dla obywateli naszego kraju to (podpisanie dokumentów) w oczywisty sposób upraszcza dalsze uzyskiwanie wiz i możliwość wyjazdu za granicę. Ale niestety musimy jeszcze przejść pewne etapy związane z ratyfikacją tych porozumień. Co się tyczy strony białoruskiej, jesteśmy gotowi to uczynić w jak najkrótszym czasie” – oświadczył Makiej na antenie stacji ONT.

„Ale zobaczymy, jak będzie się rozwijać sytuacja w krajach, które są naszymi partnerami. Uzgodniliśmy, że postaramy się zrobić tak, żeby te porozumienia zostały ratyfikowane zarówno w państwach partnerskich, jak i w Parlamencie Europejskim jak najszybciej. Ale wiadomo, że zajmie to określony czas, jakieś dwa-trzy miesiące” – dodał Makiej.

Według ministra jest nastawienie na „szybki, pozytywny postęp” w tej kwestii. Ogółem Makiej określił podpisanie porozumień jako „normalny krok”, związany z dalszym rozwojem współpracy pomiędzy stronami.

Od 2014 roku Białoruś i UE prowadziły konsultacje w sprawie projektów porozumień o uproszczeniu formalności wizowych i readmisji. Jesienią 2019 roku białoruskie MSZ poinformowało, że białoruski lider Alaksandr Łukaszenka postanowił podpisać to porozumienie z UE. Ale, jak zauważał wcześniej Makiej, proces ten przeciągał się z powodu biurokracji w Brukseli.

Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz przewiduje zmniejszenie ich kosztu z 60 do 35 euro przy jednoczesnym dwukrotnym wydłużeniu pobytu – do 180 dni w roku. Po wejściu dokumentu w życie państwa UE będą wydawać Białorusinom więcej długoterminowych wiz.

Wraz z wejściem w życie umowy o readmisji Białoruś i UE będą musiały przyjmować z powrotem własnych obywateli, obywateli państw trzecich i bezpaństwowców, którzy nie spełniają bądź przestali spełniać kryteria legalności pobytu na terytorium państwa składającego wniosek o readmisję. W porozumieniu zatwierdzono udzielenie Mińskowi dwuletniego okresu przejściowego w zakresie readmisji obywateli państw trzecich. We wspólnej deklaracji załączonej do umowy zawarte zostało zobowiązanie UE w sprawie udzielenia państwu technicznego i finansowego wsparcia w tej sferze.

Zdjęcie: Charly_7777 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.