Benny Giay napisał list otwarty ws. Philipa Merthensa

Opublikowano: 13.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1739

Pastor Benny Giay jest moderatorem negocjacji ze strony Rady Kościołów Papui (Dewan Gereja Papua). Poniżej przedstaiamy tłumaczenie jego listu otwartego ws. Philipa Merthensa.

Treść listu otwartego

Zwracamy się do Pana Egianusa Kogoyi, aby pomógł nam zrealizować rzecznictwo w ścieżce negocjacyjnej, mającej na celu uwolnienie nowozelandzkiego pilota. Nasza propozycja ma istotny cel, jakim jest zapobieżenie „pełzającemu ludobójstwu”, które bezustannie jest przedmiotem naszych rozważań.

Jesteśmy poinformowani o tle przetrzymywania tego zakładnika. Oto jego istotne komponenty:

1. Cierpienie ludu Papui Zachodniej, doświadczane od lat 1960. aż po czasy współczesne, które skłoniło Pana Egianusa Kogoyę do wstąpienia na ścieżkę partyzanckiej walki zbrojnej.

2. Tysiące członków ludu Nduga, żyjących jako wewnętrzni uchodźcy od grudnia 2018 roku.

3. Wściekłość ludu Nduga wobec faktu zmasakrowania 4 jego przedstawicieli przez funkcjonariuszy Sił Zbrojnych Republiki Indonezji(TNI) w sierpniu 2022 roku.

4. Eksodus uchodźców z ludu Nduga po wzięciu za zakładnika pilota lini Susi Air.

5. Podział Prowincji Papua dokonany bez zgody Izby Reprezentantów Ludu Papui (MRP – Majelis Rakyat Papua) oraz Rady Przedstawicieli Ludu Papui (DPRP – Dewan Perwakilan Rakyat Papua), co wiązało się z przybyciem kilku milionów pracowników i rozwojem infrastrukturalnym, rozwojem instytucji bezpieczeństwa oraz instytucji religijnych. Na te zmiany rdzenni Papuasi nie wyrazili zgody.

6. Aresztowanie Lukasa Enembe oraz Victora Yeimo, który został wtrącony do więzienia, gdzie borykał się z ciężką chorobą.

Z naszych obserwacji realiów życia politycznego w Papui wynika, że w ciągu ostatnich 4 lat bardzo wyraźnie uwidocznił się problem okupacji Papui przez indonezyjski aparat bezpieczeństwa. Wyraźnie widać jak zintegrowane siły indonezyjskiego wojska i policji (TNI/Polri) ograniczają przestrzeń swobód demokratycznych, brutalnie ingerując w życie lokalnego społeczeństwa.

Już w październiku 2019 roku mogliśmy wyczytać z oświadczenia Ministra Spraw Wewnętrznych (Mendagri), że wszelkie decyzje polityczne stanowią niejako staranną egzekucję inżynierii społecznej Indonezyjskiej Agencji Wywiadowczej (BIN – Badan Intelejen Negara). Wszelkie przejawy rozwoju infrastrukturalnego, czy społecznego są pod kontrolą instytucji reprezentujących resort siłowy.

Popatrzmy na ostre spory, toczące się w ostatnich 2-3 latach, których podstawą jest rasizm i militaryzacja:

1. Przemówienie Przewodniczącego Partii Demokratycznej Indonezji – Walka (PDIP – Partai Demokrasi Indonesia Perjuangan) w połowie lipca 2022 roku. Poruszało ono kwestię genetycznego programu zmiany czarnego koloru skóry Papuasów na kolor „kawy z mlekiem”.

2. Propozycja programowa dawnego szefa BIN, Hendropriyono, aby 2,5 miliona Papuasów przesiedlić do Północnego Sulawesi (Sulut), a na ich miejsce do Papui przenieść 2,5 mln mieszkańców Manado.

Te wszystkie problemy, jakim stawiamy czoła, są związane z propozycją, jaką składamy Panu Egianusowi Kogoyi oraz którą kierujemy pod adresem społeczności międzynarodowej.

Chodzi o to, aby tłem oczekiwanych negocjacji stała się suma doświadczeń historycznych Organizacji Wolnej Papui (OPM – Organisasi Papua Merdeka):

1. Historia dwóch obywateli Belgii, wziętych w charakterze zakładników w czerwcu 2001 roku w Ilaga (Stolica Regencji Puncak) i uwolnionych w sierpniu 2001, co odbyło się bez ofiar wśród ludności cywilnej, dzięki temu, że mediacja Titusa Muriba uchroniła ją od interwencji militarnej.

2. Doświadczenia z Mapnduma ze stycznia 1996 roku, kiedy to kilka miesięcy po wzięciu zakładników przez OPM indonezyjskie siły bezpieczeństwa dokonały ataku na bojowników, posługując się śmigłowcem z logiem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (Palang Merah Internasional) i otworzyły ogień z broni maszynowej.

Zwracamy się do społeczności międzynarodowej, aby naciskała wszelkimi możliwymi sposobami na Indonezyjskie władze realizujące politykę ludobójstwa w zwolnionym tempie, bowiem władze świadomie podsycają zachodniopapuaski nacjonalizm na następujące sposoby:

1. Władze Indonezji świadomie nie rozwiązały tego konfliktu, którego dzieje sięgają już 60 lat (za jego początek uznajemy 01.05.1963, kiedy to miała miejsce siłowa integracja Papui Zachodniej ze Zjednoczoną Republiką Indonezji). Podłożem tego konfliktu jest rasizm i dyskryminacja, jakie spotykają rdzennych Papuasów ze strony władz Zjednoczonej Republiki Indonezji (Negara Kesatuan Republik Indonesia — NKRI) w wielu sferach życia społecznego.

2. Skandaliczna praktyka sprzedaży broni i amunicji dla OPM. Resort bezpieczeństwa celowo zezwala na praktyki sprzedaży broni dla OPM, aby mieć uzasadnienie do utrzymywania trwałej hegemonii zintegrowanych sił TNI/Polri, jako wykorzeniających separatyzm i utrzymujących integralność terytorialną NKRI.

3. Wzięcie za zakładnika pilota linii Susi Air sprawiło, że strona indonezyjska już kilka dni po tym zajściu arbitralnie wycofała się z negocjacji w ramach „Pauzy humanitarnej”, która została podpisana w listopadzie 2022 roku, aby zażegnać konflikt w Papui Zachodniej, który jak wspominamy, liczy już sobie 60 lat.

„Pauza humanitarna” została ratyfikowana przez MRP oraz Indonezyjską Komisję Praw Człowieka (KOMNAS HAM RI). Spotkania w ramach kreowania przestrzeni negocjacyjnej rozpoczęły się 15 czerwca 2022 r. i angażowały one władze Indonezji, ponieważ reprezentowała je KOMNAS HAM RI. Jednakże indonezyjski rząd wycofał się z zawartych uzgodnień w dniu 9 lutego 2023 t. Pamiętajmy, że dnia 4 lutego 2023 r. włączyli się w nie wysocy rangą przedstawiciele aparatu bezpieczeństwa.

Nasz list zawiera przekonanie, że Papuasi, żyjący w ramach Zjednoczonej Republiki Indonezji doświadczają podobnego losu, jak rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, czy Australii, skolonizowani przez Europejczyków. Śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że ludobójstwo w zwolnionym tempie dokonuje się etapami i bezustannie postępuje.

Oto jest nasze oświadczenie i przedmiot naszych trosk.

Dziękujemy.

Autorstwo: Benny Giay
Tłumaczenie: Rafał Szymborski
Zdjęcie z prywatnych zasobów Benny’ego Giaya
Tytuł oryginalny: „Surat Gembala kepada Tuan Egianus Kogeya”
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.