Zatrzymajcie tę wojnę!

Opublikowano: 28.06.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2444

Tekst został wygłoszony na demonstracji pokojowej w Warszawie w dniu 25 czerwca 2022 roku przez Włodzimierza Juliana Koraba-Karpowicza. Mówca jest filozofem i myślicielem politycznym, profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, profesorem wizytującym na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, przewodniczącym ruchu „Wolne Wybory”, autorem „Harmonii społecznej” i innych książek przetłumaczonych na kilka języków, laureatem plebiscytu Osobowość Roku Polski 2020 w kategorii Nauka.

Polacy, rodacy, drodzy przyjaciele, wszyscy, którzy mnie i nas słuchają, zebraliśmy się tutaj, aby zatrzymać wojną. Wojnę, która niszczy Ukrainę, Europę i naszą Europejską cywilizację. Wojnę, o której w głównych mediach nie dowiemy się dziś prawdy.

Dlaczego nie mówi się nam, że jednym z głównych powodów obecnej wojny są zmiany ustawy językowej na Ukrainie – zmiany, która dyskryminuje mniejszość językową rosyjską i która doprowadziła wcześniej do zajęcia Krymu, krwawych zajść w Odessie i toczącej się od 2014 roku wojny w Donbasie?

Dlaczego nie mówi się nam, że innym głównym powodem wojny jest próba rozszerzenia NATO o Ukrainę, o czym Rosja przestrzegała już wiele tak wcześniej, widząc w tym zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa?

Dlaczego nie mówi się nam o interesach korporacji amerykańskich, które w Ukrainie widzą bogate złoża surowców, a w sprzedaży broni dla Ukrainy swoje wielkie zyski?

Najważniejsze jest jednak, że na Ukrainie codziennie, po obu stronach giną ludzie – setki, tysiące ludzi takich jak my. Wojna jest wielką tragedią ludzką i kulturową. Jak pisał Tukidydes, wojna jest wielką nauczycielką zła. Uczy zabijać i niszczyć. Prowadzi do zniszczenia życia ludzkiego oraz kraju i jego zasobów. Powoduje rzekę łez i krwi. Dlatego, należy zatrzymać wojną!

My tutaj zgromadzeni chcemy pokoju dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla świata!

Prezydencie Władimirze Putin, wojna jest wielką tragedią. Codziennie po obu stronach giną ludzie: zabierają ze sobą bezpowrotnie swoje marzenia i potencjał osobowy, jaki reprezentują. Wywołuje cierpienie, u tych którzy giną i u tych, którzy ich opłakują. Zatrzymaj rzekę łez i krwi! Zatrzymaj wojnę!

Prezydencie Wołodymyrze Zełenski, obiecywałeś w ukraińskim parlamencie po swoich wyborach, że przyszedłeś dawać ludziom uśmiech i że na Ukrainie nie będzie już więcej łez. Tymczasem, Ukraina kona. Dochowaj swojej obietnicy! Zatrzymaj rzekę łez i krwi! Zatrzymaj wojnę!

Prezydencie Joe Biden, in God we trust. O ile jeszcze ufasz Bogu, niech twój prywatny interes i interes korporacji, które sprzedają do Ukrainy broń, wraz z całą Ameryką, stanie w pokorze przed wszechmocą Bożą. Bóg mówi: nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Słuchaj głosu Boga. Zatrzymaj rzekę łez i krwi! Zatrzymaj wojnę!

Przywódcy państw NATO-wskich, dostarczacie na Ukrainę broń, w tym – ofensywną, ale tej wojny nie da się wygrać w ten sposób. Im więcej broni, tym więcej zniszczenia. Zatrzymajcie rzekę łez i krwi! Zatrzymajcie wojnę!

Wy, którzy rządzicie Polską, jesteście mistrzami w rusofobii. Uprawiacie wobec Rosji wrogość. Ale polityki zagranicznej nie buduje się na relacjach wrogości z żadnym narodem, a drogą chrześcijanina jest droga miłości. Rosja i Ukraina, tak jak Polska, to narody chrześcijańskie i słowiańskie, i tylko nasi wrogowie mogą nas próbować skłócić i podzielić. Zatrzymajcie bratobójczą walkę! Zatrzymajcie rzekę łez i krwi! Zatrzymajcie wojnę!

A teraz zwracam się do wszystkich tu zgromadzonych i mnie słuchających. Powtarzajcie za mną… Zatrzymajmy tę wojnę! Zatrzymajmy tę wojnę! Niech będzie pokój! Niech iska pokoju i sprawiedliwości wyjdzie na cały świat z Polski! Tak nam dopomóż Bóg. Pokój z Wami! Dziękuję za wysłuchanie!

Autorstwo: Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. MasaKalambura 28.06.2022 20:12

  Zgoda z panem profesorem. Niech najeźdźca opuści najechane ziemie zaprzestanie bombardowania niewinnych ludzi. Niech obrońca widząc to, zaprzestanie ostrzału i pozwoli odejść najeźdźcy. Niech kraje zbrojące obie strony widząc to odejdą z bronią a przyjdą z pomocą humanitarną by odbudować to, co zostało z taką łatwością i za taką wielką cenę życia i zdrowia zniszczone.

 2. rici 28.06.2022 20:52

  Ta wojna zaczela sie nie 22.02 tylko 16.02 zmasowanym ostrzalem artyleryjskim i bombardowaniem osiedli mieszkaniowych Donbasu, czy Luganska przez ukraincow.
  Pamietam jak 15.02 amerykanie ostrzegali ze 16, lub 17 lutego Rosja uderzy na Ukraine. Czyli te bombardowania cywilnych osiedli przez ukraincow byly zaplanowane i uzgodnione. Putin czekal i tak prawie tydzien zanim odpowiedzial.

 3. MasaKalambura 28.06.2022 20:56

  wspaniały człowiek…

 4. paullenburg 29.06.2022 10:15

  To samo mialem napisac. Zaiste wspanialy z niego czlowiek.. 🙂

 5. MasaKalambura 29.06.2022 14:02

  …humanista, esteta, ostoja wspaniałomyślności, święty…

 6. AlbertW41 29.06.2022 14:36

  Brak realizacji porozumien Misnkich, zakaz uzywania jezyka rosyjskiego, dyskryminacja rosyjskich Ukraincow, korupcja, gloryfikacja hitleryzmu to wystarczajace powody aby prowadzic wojne z Ukraina az do zwyciestwa. A Zelenski bedzie musial odejsc i to nie w chwale chyba ze w ideologi bandoerowskiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.