Banki znowu będą polskie?

Opublikowano: 21.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1097

Udział rodzimego kapitału w bankowości może wkrótce sięgnąć poziomu 50 procent. Wszystko to dzięki przejęciu kilku zagranicznych banków przez polskie spółki. Może to nastąpić na przełomie roku 2016/2017 i oznacza pierwszy duży sukces w procesie repolonizacji banków.

Ostatnio wykupione zostały aktywa detaliczne banku BPH, które nabył Alior Bank, kontrolowany przez PZU. Według najnowszych danych, udział polskiego kapitału w bankowości wyniesie po zakończeniu wykupu BPH około 42-43 procent. Jednak jeszcze w tym roku może dojść do kolejnych transakcji. O zamiarze wycofania się z Polski informuje Raifeissen Bank, a jego nabywcą prawdopodobnie byłby PZU (za pośrednictwem Alior Banku). To podniosłoby udział polskiego kapitału w sektorze bankowym o kolejne 2 punkty procentowe.

„Popieram pomysł, aby PZU stało się właścicielem 4-5 banków. Polska w długim terminie może tylko na tym zyskać. Zawsze jest lepiej, gdy bank ma swoją główną siedzibę tu na miejscu i nie musi odpowiadać przed szefami z Frankfurtu czy Londynu. Instytucja może wtedy patrzeć na rynek z innej perspektywy, a przy okazji tworzy nowe, atrakcyjne miejsca pracy w kraju” – mówił przed rokiem o ruchu PZU prezes PKO BP. Pomysł ten popiera również minister skarbu Dawid Jackiewicz i zapewnia, że działania spółek państwowych będą sprzyjać repolonizacji. Wyjaśnił, że chodzi o „udomowienie banków, czyli spowodowanie, by podlegały one Komisji Nadzoru Finansowego, a także o zagwarantowanie nietransferowania przez nie zysków do ich spółek matek za granicą”.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. adambiernacki 21.04.2016 07:52

    Sratypierdaty i majty w kwiaty.

  2. argos1 21.04.2016 08:07

    Jakie “polskie” PZU? – przepraszam bardzo:
    “Głównym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa (35,18% akcji). (…) Reszta akcji jest rozproszona w rękach inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Wśród inwestorów 59 proc. stanowią krajowi, a 41 proc. – zagraniczni.”
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Powszechny_Zak%C5%82ad_Ubezpiecze%C5%84
    Skarb Państwa nie ma nawet pakietu kontrolnego nad tą spółką, czyli 51% akcji. Śmiechu warta ta repolonizacja sektora finansowego bez obecnej polonizacji Kolonii Nadwiślanej.
    P.S.
    Dopóki Kolonia Nadwiślana nie jest Niepodległą Polską, ponieważ należy do tzw. “Unii Europejskiej”, dopóty nie ma mowy o suwerenności państwowej i “repolonizacji” czegokolwiek w tej podległej krainie.

  3. emigrant001 21.04.2016 08:29

    Jeszcze w 2010 Skarb Państwa posiadał 50,18% akcji PZU. Nawet jeśli Ubezpieczyciel stanie się właścicielem 5 Banków to kto jest właścicielem PZU?
    Dziś państwo kontroluje spółki dzięki “złotej akcji” ale ogranicza się do trzech obszarów: ropa, gaz, energia elektryczna. Bankowość i Ubezpieczenia nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.