Austria zamierza zapisać w konstytucji prawo do gotówki

Opublikowano: 10.08.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1947

W dniu 4 sierpnia 2023 roku austriacki kanclerz Karl Nehammer ogłosił plany wpisania prawa do płacenia gotówką do konstytucji kraju, kiedy to płatności zbliżeniowe kartą stają się coraz bardziej popularne w Europie.

Nehammer zaproponował poprawkę po tym, jak Austriacka Partia Wolności, która obecnie zyskuje na popularności w sondażach, oskarżyła obecny rząd o spiskowanie w celu wprowadzenia zakazu płacenia gotówką, aby śledzić swoich obywateli. Nehammer jest liderem konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej, która rządzi w koalicji z lewicową Partią Zielonych. „W samej Austrii każdego roku z bankomatów wypłacanych jest 47 miliardów euro, a średnio każdy Austriak ma przy sobie 102 euro w gotówce” – napisał Nehammer na „Twitterze”. „Dlatego też… jestem zaangażowany w zapewnienie konstytucyjnej ochrony gotówki jako środka płatniczego”.

Plan miałby zagwarantować gotówkę jako opcję płatności i poinstruować austriacki bank centralny, aby zabezpieczył podstawową podaż waluty papierowej. Nehammer powierzył ministrowi finansów Magnusowi Brunnerowi kierowanie tymi działaniami we współpracy z innymi ministerstwami i przedstawicielami sektora prywatnego.

Podejrzenia dotyczące dużych banków i instytucji finansowych śledzących swoich klientów i wydobywających dane osobowe podniosły alarm w związku z przejściem na walutę cyfrową, a aktywiści argumentują, że gotówka jest jedynym sposobem na zapewnienie prywatności.

Coraz częściej firmy obsługujące karty kredytowe – w tym Visa, American Express i Mastercard – zaczęły kompilować i sprzedawać dane osobowe dotyczące transakcji firmom reklamowym jako główne źródło zysków. Dane stojące za większością transakcji cyfrowych są obecnie przekazywane marketerom, firmom i innym firmom, które wydobywają te dane w celu monitorowania trendów i tworzenia reklam spersonalizowanych.

Taka ingerencja w prywatność jest legalna ze względu na lukę znaną jako tokenizacja, technologia finansowa zapoczątkowana w latach 1990., która anonimizuje dane osobowe z transakcji za pomocą unikalnego kodu identyfikacyjnego, który może być później skorelowany przez firmę z indywidualnym plikiem klienta banku.

Systemy te stały się tak zaawansowane, że często są predykcyjne. Na przykład, wiele sklepów jest w stanie dowiedzieć się, że ich klientki są w ciąży na podstawie ich nawyków zakupowych, z dokładnością do kilku dni. W roku 2012 „The New York Times” doniósł o ojcu, który dowiedział się, że jego nastoletnia córka jest w ciąży dzięki ukierunkowanym domowym biuletynom reklamującym odzież ciążową i meble dziecięce.

Ponadto płatności bezgotówkowe stanowią obciążenie finansowe dla firm, a główne instytucje finansowe pobierają opłaty za przetwarzanie kart kredytowych. Opłaty te mogą sięgać nawet 3,5%, wpływając zarówno na sprzedawców, jak i klientów.

Na podstawie: Twitter.com, ACLU.org, TechTarget.com, NYTimes.com
Źródła zagraniczne: Expose-News.com, QZ.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

To może być haczyk. Zapewnią w konstytucji prawo do płacenia gotówką, ale czy zapewnią również prawo do otrzymywania gotówki? Bo jak ludzie wydadzą, a nie otrzymają nowej, to na to samo wyjdzie — nie będą mogli płacić gotówką, choć będą mieli do tego prawo.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.