Andrzej Duda nie będzie nosić złotego łańcucha z brylantami

Opublikowano: 23.07.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2576

Prezydent Andrzej Duda nie otrzyma królewskiego Łańcucha Orderu Orła Białego.

W 1764 roku warszawski złotnik Joachim Friedrich Jacobson wykonał na koronację Stanisława Augusta Poniatowskiego królewski Łańcuch Orderu Orła Białego. Składał się on z 24 emaliowanych ogniw, przedstawiających naprzemiennie Orła Białego, Najświętszą Maryję Pannę i monogram maryjny, czyli ułożone w ornament litery MARIA. Zawieszono na nim wysadzany brylantami krzyż orderowy. Zrabowany przez Rosjan łańcuch udało się odzyskać w 1921 roku, a przed wojną przysługiwał on prezydentowi Ignacemu Mościckiemu.

Senackie komisje Kultury i Ustawodawcza, wbrew stanowisku senatorów PiS, odrzuciły poświęcony temu projekt, gdyż uznały, że pomysł, by odtwarzać dla prezydenta łańcuch wart wiele milionów zł, jest kompletnie nieprzystający do współczesnych realiów.

Wniosek o odrzucenie projektu poparło dziesięciu senatorów opozycji, zaś z PiS troje było przeciwnych, a kolejnych troje się wstrzymało.

Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Drnisrozrabiaka 24.07.2023 01:06

  “W 1764 roku warszawski złotnik Joachim Friedrich Jacobson wykonał na koronację Stanisława Augusta……… Orła Białego, Najświętszą Maryję Pannę i monogram maryjny, czyli ułożone w ornament litery MARIA.”
  No to wszystko jasne, a w 1772 rozbiór pl
  No ale jacobson zarobił szmal i jest git!

 2. Kaczor3333 24.07.2023 08:09

  @Drnisrozrabiaka
  Jeśli tak wiązać fakty to teraz otrzymałby go Dudini, ku chwale Ukraini.

 3. Drnisrozrabiaka 24.07.2023 09:33

  Hehe! Super rym!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.