750 cystern wjeżdżało dziennie do PRL, 150 do III RP

Opublikowano: 08.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 396

Okazuje się, że przez wiele lat Skarb Państwa tracił miliardy złotych na nielegalnym imporcie do Polski setek tysięcy litrów paliwa. Jeszcze w 2015 r. do naszego kraju wjeżdżało po 750 cystern dziennie, a kontrolowano tylko 20 z nich (!). W sierpniu 2016 r. do Polski wjeżdżało średnio już tylko 150 cystern dziennie, a kontrolami legalności objęto zdecydowaną większość. Przedrzeźniając się nieco z opozycji można zadać pytanie – jak to możliwe, że w czasach nieskrępowanej „demokracji” nielegalny import paliw hulał, a gdy „demokrację obalono” spadł niemal do zera?

Jeszcze do niedawna mafia paliwowa żyła w naszym kraju jak przysłowiowe pączki w maśle. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu firmy doradczej PwC pt. „Walka z szarą strefą. Wpływ regulacji na branżę paliw płynnych”. Jego autorzy nie mieli wątpliwości: – „Każdego roku Polska traciła kwoty liczone w dziesiątkach miliardów złotych z powodu nielegalnych operacji podatkowych. Obszarem szczególnie dotkniętym tym problemem był rynek paliw płynnych”.

Okazuje się, że jeszcze w 2015 roku do Polski codziennie wjeżdżało po ok. 750 cystern z paliwem, a liczba kontrolowanych ciężarówek w 2015 r. wynosiła zaledwie 20 dziennie. W sierpniu 2016 roku wszedł w życie tzw. pakiet paliwowy, czyli nowelizacja szeregu ustaw eliminująca kilka poważnych luk w przepisach VAT, akcyzowych i koncesyjnych (zmiany dotyczyły ustawy o VAT, akcyzie, ordynacji podatkowej i prawa energetycznego z zakresu koncesji). Luki te przynosiły przestępcom wielomiliardowe zyski w przypadku wwożenia paliwa do Polski, a jednocześnie powodowały gigantyczne straty po stronie Skarbu Państwa.

Efekt zmian był piorunujący. Liczba cystern, które wjeżdżały do Polski spadła do zaledwie 150 dziennie, szara strefa istotnie się skurczyła, a wyniki sprzedaży legalnie działających (a więc także płacących podatki) koncernów petrochemicznych wystrzeliły do góry. Według szacunków Ministerstwa Finansów tylko w pierwszym półroczu 2017 r. udało się udaremnić i odzyskać dzięki pakietowi paliwowemu około 2,5 mld zł, które w innym przypadku mogły trafić w ręce zorganizowanych grup zajmujących się przemytem paliwa.

Jak to możliwe, że mimo olbrzymiej skali problemu nielegalnego obrotu paliwami, nikt z tym tak długo nic nie robił? Warto w tym miejscu zacytować wypowiedź Sławomira Siwego, szefa Związku Zawodowego „Celnicy PL”. W 2016 roku siwy opowiedział, jak w praktyce wyglądała „walka” z mafią paliwową: „Nam nie wolno było ruszać paliw. Alarmowaliśmy już za poprzedniej władzy, że te paliwa wjeżdżają i są sprzedawane bez VAT-u. (…) Potężne ilości funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa zostało przekierowanych do finansowych organów podatkowych, m.in. do izb i urzędów celnych. Zaczęli na styku biznesu i administracji rozwijać różne dziwne interesy”.

Pod względem zysków dla budżetu państwa, które są następnie wykorzystywane dla dobra wspólnego (np. inwestycje publiczne), bardzo dobrze się stało, że upadła „demokracja” i „praworządność”. Parafrazując słowa niektórych przedstawicieli opozycji – stworzenie z Polski „autorytarnego państwa pisowskiego” pozwoliło zabrać mafiozom miliardy złotych zysku. Nie mam pewności czy te same rezultaty udałoby się osiągnąć, gdyby „demokracja” w Polsce została zachowana, a PO z Komorowskim w 2015 roku nie musieli oddawać władzy.

Na podstawie: PolskieRadio.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

To jest jedyny sukces rządu który do muchy strzela z armaty. Efekt to wzrost wpływu VAT ze sprzedaży paliw i setki zabitych małych przedsiębiorców Vat-em odwróconym. Plebs nie protestuje bo ma 500 (realnie 340 netto).

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

@emigrant001

sam jesteś plebs, bohaterze na emigracji.

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Ja, według ciebie „plebs” chcę zauwazyc, że ograbienie nas z kilkunastu miliardów zł rocznie, to nie „mucha”, a własnie coś, co wymaga radykalnych działań, włąsnie jak „armata”.Kazde manipulowanie przy przepisach okreslajacych zasady działaności gospodarczej, jednym ułatwia , innym utrudnia. Jedne firmy powstaja, inne upadaja, tak jest na całym swiecie.
Jednak nikt nie daje ci prawa do obrażania milionów polaków…

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

„rząd” grabi was na więcej niż kilkanaście miliardów. Cyrk co cztery lata nie jest po to aby robić jeszcze lepsze zmiany tylko aby dostać pieniądze podatników czyli wasze. Kwota wolna od podatku to nadal 3091 zł bo aby mieć 6600 to trzeba zarabiać mniej niż minimum na przeżycie. Czy ktoś protestuje? Nagrody, diety dodatki służbowe są dla waszych politycznych wybrańców a dla was są opłaty, daniny, składki.
Kolejny wałek ubeków to śmieci. Czy „rząd” ma tyle niemocy aby zlikwidować ten koszmar czy to tak, że My nie ruszamy waszych a Wy nie ruszacie naszych. Co na to obywatele – pełną piersią popierają POPIS. Jedni stary drudzy nowy. Na stulecie odzyskania niepodległości będzie sto pożarów składowisk śmieci. Jak będziecie wdychać śmieci składowane w chmurze to nie dożyjecie emerytury i to być może jest źródło niemocy. W Polsce są tylko pozory działań. Czy policjanci ścigają przemytników śmieci czy siedzą w krzakach po mandaty jak kiedyś robili? Radykalnie.

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

@emigrant001

koleś którego jedynym aktem bohaterstwa było spakowanie walizek i ucieczka na emigracje, teraz w internecie na odległość klika w klawiaturkę i się wymądrza.

normalnie kupa śmiechu z ciebie jest :) ale klikaj dalej, bo to jedyne co potrafią takie bohatery jak ty, napinać się w necie tylko.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

@Anonymous-X Jak nie możesz zmienić kraju to zmień kraj.
Plebs to 90% społeczeństwa i proporcje prawie nie zmieniły się od czasów rzymskich. Choć dziś używa się określenia podatnik. Niewolni rzymski miał do dyspozycji własnej 10% wypracowanych przez siebie dochodów ale zapewnione utrzymanie i wyżywienie. Niewolnik dzisiejszy musi sam się wyżywić i tym biedniejszym czasem zostaje mniej niż 10% dochodu. Władza natomiast jak dawniej zawsze się wyżywi i utrwala demokrację, bo tylko w demokracji mniejszość może rządzić większością.
PZDR

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

@Anonymous-X Za granicą nie ma żadnych dobrodziejstw, nie ma nic za darmo, ale nie ma też jadu, który wylewa się jak z ciebie. Może dzięki temu żyje się spokojniej wśród ludzi, którzy wzajemnie się szanują. Takie wypowiedzi jak twoje tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że emigracja to była słuszna decyzja., bo takich jak ty złośliwych frustratów jest w Polsce więcej może nawet większość. Nie jestem ani cwaniakiem ani bohaterem. Kim ty jesteś?

Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

@emigrant001

HAHAHA wyzywasz ludzi od plebsu, a jak dostałeś pogłowie bo ktoś tobie oddał, to zaczynasz płakać, ot cały bohater :)

Plebs to obraźliwe określenie.

Pytasz kim jestem?
Bronie ludzi których wyzywasz, a nie mogą się bronić przed twoimi internetowymi obelgami, bohaterze :)

polantek
Użytkownik
polantek

Nie widzę nic zdrożnego w uciekaniu od płacenia podatków, tak jak większośc z ludzi. Nie tak trudno zauważyć , że rządy tylko tak ściemniają, że robią coś dla nas za te kasę i to się nie zmienia od wieków. Problem w tym, że aby grać w tej lidze i coś ugrać trzeba mieć własny rząd i za coś go utrzymać, dlatego wpierw upewnijmy się , że to nasz rząd….