500+ jednak bez zmian

Opublikowano: 04.08.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 475

Wicepremier Jadwiga Emilewicz wywołała spore zamieszanie swoim komentarzem, iż kolejne świadczenia wprowadzane przez PiS mogłyby być wypłacane w postaci elektronicznych bonów do wykorzystania w ściśle określonym celu. Rzecznik prasowy rządu rozwiał najważniejszą wątpliwość: 500+ zostanie w dotychczasowej postaci.

Minister rozwoju w piątek w rozmowie z Money.pl chwaliła wdrożony dla ratowania krajowej branży noclegowej program bonu turystycznego dla dzieci. Bon w wysokości 500 zł może zostać przeznaczony wyłącznie dla opłacenia noclegu dziecka w obiekcie z listy stworzonej w porozumieniu z ZUS. Rodzice mogą się nim posługiwać począwszy od 1 sierpnia. Chociaż od uruchomienia programu minęło zaledwie kilkadziesiąt godzin, Emilewicz przekonywała, że już się sprawdził i może w przyszłości być wzorem dla kolejnych świadczeń.

– Wypłacanie innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, będzie rzeczywiście realizowane. I tak, potwierdzam, że będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób – oznajmiła polityk Porozumienia, dodając, że nie jest dobrze, jeśli programy na dzieci służą zwykłemu łataniu rodzinnego budżetu. Nie chciała jednak doprecyzować, czy chodzi jej o jakieś zupełnie nowe, dopiero planowane programy, czy też o już uruchomiony program wyprawek szkolnych (300+) czy o 500+.

Politycy i komentatorzy z różnych stron sceny politycznej i tak odnieśli się jednak do ewentualnej zmiany mechanizmu wypłat sztandarowego programu socjalnego PiS. – Program Rodzina 500 plus w postaci ‚bonów’ to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą! – zaatakowała Beata Szydło, premier, z którą kojarzy się wdrożenie programu, obecnie europosłanka.

„Pani premier naprawdę nie wie lepiej od rodziców, czy dzieciom potrzebny jest komputer, wyjazd ze szkołą językową w wakacje, czy może rodzinny wypad do kina. Nie przypadkiem w Europie takie świadczenia wypłaca się w gotówce. Czytam, że panią premier irytuje, gdy ludzie łatają 500+ dziury w budżecie domowym. Ale właśnie po to są świadczenia społeczne, pani premier! Żeby dzieci miały pełny talerz na obiad i buty na zimę” – skomentował sprawę poseł Lewicy Adrian Zandberg na „Facebooku”. Zauważył również, że jeśli PiS nie chce, by 500+ szło na inne wydatki niż ściśle związane z dziećmi, to istnieje recepta w postaci podwyżek płac. Z kolei według Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związkowej Alternatywy, 500+ w postaci bonów o ściśle określonym przeznaczeniu nie byłoby wcale złym rozwiązaniem.

Wygląda jednak na to, że Emilewicz przedstawiła w wywiadzie raczej własne przekonania, niż plany rządu. W poniedziałek rzecznik gabinetu Morawieckiego Piotr Muller oznajmił, że nie przewiduje się żadnych zmian w wypłacaniu 500+. Sama wicepremier również odpowiedziała Beacie Szydło na „Twitterze”.

Gdy w Polskę uderza wielki pandemiczny kryzys, a sam premier wycofuje się z propagandy sukcesu, jakoby koronawirus został już zwalczony, nie zmienia się narzędzi przynoszących dotąd poparcie. Nawet, jeśli marzą o tym koalicjanci PiS, jeszcze bardziej neoliberalni niż on sam.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o