Chcą karać grzywną 50 000 zł za pomoc prawną bez uprawnień

Opublikowano: 18.09.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1521

Według projektu przygotowanego przez Adwokaturę, pomoc prawną mogliby świadczyć jedynie adwokaci, radcy prawni oraz inni przedstawiciele zawodów uprawnionych do tego na podstawie ustaw. Za złamanie tej zasady miałaby grozić grzywna do 50 tys. złotych – czytamy na łamach serwisu Prawo.pl.

Zgodnie z propozycją Naczelnej Rady Adwokackiej, do której dotarło Prawo.pl, działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu pomocy prawnej ma być wykonywana wyłącznie przez: adwokatów, radców prawnych, prawników zagranicznych oraz inne podmioty wykonujące czynności wchodzące w zakres pomocy prawnej, uprawnione do ich wykonywania na podstawie ustaw i w zakresie oraz formach w nich określonych.

Z założeń projektu Adwokatury wynika, że działalnością gospodarczą polegającą na świadczeniu pomocy prawnej ma być wszelkiego rodzaju odpłatna działalność wymagająca wiedzy lub kwalifikacji prawniczej, w szczególności: udzielanie porad prawnych; sporządzanie opinii prawnych, pism procesowych oraz innych pism mających wywołać skutki prawne.

Ponadto – czytamy na łamach Prawo.pl – opracowywanie, w związku z udzieloną poradą prawną albo sporządzoną opinią, projektów aktów normatywnych oraz innych aktów prawnych w tym wewnętrznie obowiązujących. I na koniec, reprezentowanie osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w charakterze obrońcy lub pełnomocnika w postępowaniach toczących się przed sądami, organami ścigania, organami administracji publicznej, administracji samorządowej oraz innymi jednostkami organizacyjnymi i urzędami.

W opisywanym przez Prawo.pl projekcie wskazano również, że przedsiębiorca, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy prowadzi działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu pomocy prawnej, a nie ma do tego kwalifikacji, będzie miał 60 dni od dnia jej wejścia na złożenie wniosku o zmianę danych objętych wpisem do rejestru przedsiębiorców lub wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Chodzi oczywiście o wykreślenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej oznaczonego kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) „69.10 Działalność prawnicza”.

Kolejną kwestią jest, zapisana w projekcie Adwokatury, propozycja grzywny. Zgodnie z projektem, kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu pomocy prawnej lub wykonuje taką działalność podlega grzywnie do 50 000 zł. Tej samej karze podlega członek zarządu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która nie będąc uprawnioną, posługuje się kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 69.10 Działalność prawnicza lub świadczy taką pomoc niezarobkowo.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. sga 18.09.2022 11:03

  no a pomoc medyczna tylko lekarze, wiec na wypadkach naura nie pomagam
  korepetycje tylko nauczyciele
  a jak komus sie bedzie chalupa palic to takze sorry 😀

 2. ARTUR 18.09.2022 12:53

  Jeżeli prawnik zasłabnie na ulicy lub ulegnie wypadkowi to nie należy mu pomagać gdyż można zostać posądzonym póżniej o bezprawne działanie , należy się oddalić na bezpieczną odległość poza zasięg wzroku i wezwać dopiero odpowiednie służby .

 3. woma123 19.09.2022 00:42

  HI

  Ja (będąc informatykiem) postuluję, aby udzielanie pomocy czy porad informatycznych przez osoby nieposiadające odpowiednich (potwierdzonych stosownym glejtem) kwalifikacji były karane grzywną w wysokości 1 000 000 zł (słownie jednego miliona złotych). Dużo? W tej chwili może i tak, ale za kilka miesięcy będzie to kwota w zasięgu przeciętnego Polaka, a za dwa lata wystarczy ledwie na przysłowiowe “waciki” z filmu Killer.

  A tak na poważnie. Coraz większa hermetyzacja zawodów, nowe ograniczenia, uprawnienia, certyfikaty, itd. itp. Głęboka komuna wraca. A kwoty kar (chociażby za przeciwstawienie się jedynie słusznej decyzji policjanta) stają się wręcz horrendalne! Nieosiągalne dla normalnych ludzi! Wiec pozostaje tylko spuścić uszy po sobie.

  DuDuS

 4. j3w 19.09.2022 02:34

  “działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu pomocy prawnej”
  – generalnie takie to trochę mało wolno rynkowe, zapewne chodzi o wyeliminowanie konkurencji spoza grupy znajomych.

  Obecnie dowolny pan po spędzeniu czasu nad książkami podczas pobytu w kryminale może po odsiadce otworzyć firmę doradczą i zabiera klientów, chociaż czasem zapewne zawita po konsultacje 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.